WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

تاثیر بیماری سرطان بر سلامت جنسی مردان

ممکن است افرادی که درگیر مبارزه با سرطان هستند به این باور برسند که به علت بیماری و عوارض جانبی درمان، دیگر قادر به روابط جنسی نخواهند بود عوامل روانی ناشی از بیماری سرطان نیز باعث اختلال در روابط جنسی میشود؛ از قبیل: حس انتقال سرطان از طریق روابط زناشویی، احتمال سقط، افسردگی و عوارض جانبی ناشی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ‌ای ،  اختلال در تصویر ذهنی در ریزش موها و جراحی سینه، استرس به خاطر تغییرات به وجود آمده بیمار احساس جذابیت نمیکند. و درمورد واکنش همسر خود نسبت به این تغییرات تردید دارد و تصور میکند رابطه جنسی برای همسرش عذاب آور و آزار دهنده است. شیمی درمانی و پرتو درمانی بخاطر خستگی و تهوع که برای بیمار به وجود می‌ آورند میل او را به فعالیت زناشویی و نزدیکی کاهش می دهند.

 

معمولا مردان هنگام تشخیص و درمان بیماری سرطان ، دچار اختلالات روان شناختی می شوند که بیماری ممکن است بر سلامت جنسی افراد تاثیر بگذارد . هر چه طول و شدت عوارض درمان بیشتر باشد استرس بیماران بیشتر و سازگاری افراد برای زندگی بعد از بیماری با اختلال روبه رو می شوند . اطلاعات مربوط برای سلامت جنسی افراد مبتلا به سرطان بسیار مهم است . تحقیقات نشان داده رابطه ی جنسی و صمیمیت جنسی برای افراد مبتلا به سرطان در مقایسه با افراد غیر بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است . رابطه ی جنسی سالم برای مقابله با احساس پریشانی افراد مبتلا در زمان درمان  کمک کننده در بهبود علایم بیماری خواهد بود .

در حقیقت اندام جنسی ، میل جنسی ، عملکرد جنسی و تصویر بدنی افراد مبتلا به سرطان تحت تاثیر بیماری و عوارض درمان قرار می گیرد .

در این مقاله در مورد مسایل مهمی که مردان مبتلا به بیماری با آن ها روبه رو هستند می پردازد .

۱) تاثیر سرطان بر نعوظ بیماران مبتلا به سرطان 

الف ) جراحی:   جراحی های درمان سرطان، بر کیفیت نعوظ تاثیر می گذارند . با توجه به اندازه ی تومور و آسیب به بخش رشته های عصبی در این ناحیه دستیابی به نعوظ اختلال ایجاد می شود . سن بیمار و سلامت جسمی قبل از جراحی در بهبود علایم بیماری بسیار مهم است .

ب) شیمی درمانی : اغلب مردانی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند نعوظ طبیعی و عادی خود را حفظ نموده اند و فقط در تعداد اندکی مشکلاتی عارض شده است. بلافاصله بعد از شیمی درمانی ، تمایلات جنسی و نعوظ کامل متوقف می شود، اما به زودی بر می گردد. چون شیمی درمانی تولید  هورمون تستوسترون  را کم می کند  بر تمایلات جنسی تاثیر  دارد. برخی دارو های  ضد تهوع هم که به بیماران داده می شود، تعادل هورمونی  را به هم می زند که این عارضه پس از پایان  درمان، بهبود می یابد . تحقیقات نشان می دهد زمان بهبودی عملکرد نعوظ پس از جراحی می تواند تا ۲ سال به طول بیانجامد . با توجه به اینکه بافت های جنسی بیماران ضعیف می شود و قادر به نعوظ کامل نخواهند بود تیم پزشکی روش های مختلف توان بخشی و روان شناختی را به بیماران توصیه خواهند کرد که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد اما بعد از بهبودی بیماری عملکرد جنسی نیز بهبود خواهد یافت .

اثرات روان شناختی درمان سرطان بر نعوظ :

بسیاری از مردانی که دچار اختلال نعوظ می شوند ، احساس ترس ، نا امیدی و پریشانی دارند . آن ها احساس می کند مسئله مهم زندگی شان را از دست داده اند . شاد و نشاط ندارند . دچار افسردگی می شوند که این احساسات هنگام بروز بیماری امری طبیعی است و پس از اتمام دوره ی درمان بهبود می یابند . اما اگر مشکلات روان شناختی شدید یا ادامه دار بود ، می توان از  متخصصان حوزه ی سلامت یا روان پزشکان کمک گرفت . مطالعات نشان می دهد لزوم مداخلات روان شناختی در بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان موثر است .  همچنین  نگرانی درباره ارزیابی از خود و توانایی های خود می تواند گاهی اوقات سبب مشکلات نعوظ شود . بیماران مبتلا ممکن است به جای احساس هیجان و رهایی روی این موضوع تمرکز کند که آیا قادر به نعوظ با کیفیت را دارند یا نه و ترس از شکست خود باعث بروز این اختلال می شود .  آن ها ممکن است این اختلال را به بیماری خود نسبت دهند در صورتیکه اگر آرامش داشته باشند قادر به نعوظ با کیفیت خواهند بود.

۲) تاثیر سرطان بر انزال مردان مبتلا به سرطان : درمان های بیماری سرطان می تواند در فرایند انزال با تخریب اعصابی که پروستات ، کیسه های منی و مجرای خروج مثانه را کنترل می کند مشکل داشته و منجر به بروز اختلال گردد . با این وجود مردان می توانند تجربه لذت داشته باشند اما گاهی ممکن است هنگام اوج لذت جنسی مقدار مایع منی خارج شده کم باشد یا اصلا وجود نداشته باشد که به آن انزال خشک می گویند . این موضوع یکی از مهمترین مشکلات بیمارانی است که هنوز پدر نشده اند و باید قبل از شروع درمان از جمله شیمی درمانی یا پرتو درمانی نمونه اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره کنند . با افزایش سن اختلال در انزال امری طبیعی است اما شدت این اختلال در افراد مبتلا به سرطان تحت درمان بیشتر است .

۳) تاثیر سرطان بر میل و پاسخ جنسی : تغییراتی که در تمایلات و عملکرد جنسی افراد رخ می دهد ، با سرطان و درمان های آن ارتباط دارد . اغلب افراد در دوران درمان بیماری ، میل به جنس مخالف و علاقه به ارتباط جنسی را مدتی از دست می دهند و رابطه ی جنسی اولویت خود را از دست می دهد . تحقیقات نشان داده نگرانی ، افسردگی ، استرس، تهوع ، درد و خستگی عوارض ناشی از درمان های بیماری می باشد که بر میل و پاسخ جنسی افراد تاثیر می گذارد . برخی درمان ها از جمله هورمون درمانی قدرت تفکر ، اندیشه ، تمرکز و حافظه را دچار اختلال می کند که نقش مداخلات روان شناختی را در کاهش علایم روانی موثر خواهد بود .

 عملکرد جنسی از جنبه های مهم و موثر بر کیفیت زندگی است. شناخت و آگاهی در زمینه تغییرات و اختلال در عملکرد جنسی در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به سرطان امری مهم و ضروری است. مراقبین بهداشتی به دلیل تماس مستقیم و طولانی تری که با بیماران مبتلا به سرطان دارند، نقش مهمی در ارزیابی و ارتقاء کیفیت زندگی بیماران بر عهده دارند. اتخاذ استراتژی هایی در جهت مداخلات مناسب، آموزش و مشاوره در جهت ارتقاء سلامت جنسی مبتلایان به سرطان توصیه می گردد.

نام نویسنده مقاله: ندا رضوی

American cancer society (2020). Cancer.org1.800.227.2345

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!