WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

چگونه فرزندانمان را در آرامش بزرگ کنیم.

کمتر موردی در زندگی ما وجود دارد که عصبانی شده یا تسلط برخود را از دست داده باشیم و بدون تاسف از آن یاد کنیم. 

اشلی مونتاگ

هرکسی زندگی توام با آرامش را دوست دارد. این مطلب در مورد کودکان نیز صادق است ،هر کودکی زندگی آرام را دوست دارد، هم آرامش بیرونی و همآرامش درونی را . دوری از افکار نگران کننده بی اندازه به کودکانمان کمک می کند تا انسان های توانمند باشند.

والدین می توانند به کودکان خود کمک کنند در محیطی زندگی کنند که عاری از عصبانیت و خصومت باشد،و به انسان های توانمند تبدیل شوند، انسان های توانمند دوست دارند خشونت را از زندگی خود و از کل جهان حذف کنند. والدین می توانند در نحوه ی تربیت فرزندان خود تحول ایجاد کنند حال والد با فرزندش تنها زندگی کند یا با همسرش زندگی کند فارق از اینکه چند سال تفاوت با فرزتد خویش دارید، ملیت شما چیست و یا والدینتان شما را چگونه تربیت کردهاند. اگر از صمیم قلب باور داشته باشید که عصبانیت ،جنگ، خصومت و دشمنی اشتباه است می توانید در مورد نگرش کودکان کاری انجام دهید و خود را لحظه ای به جای کسانی که قربانی خشونت شده اند قرار دهید ،لازم است توجه کنید بسیاری از انسانها از خشونت برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده کرده اند. فردی که ارزش های ارزشمندی بزرگ می شود به جای اینکه خودش مسئله ساز باشد، توجه زیادی دارد تا حل مسئله کند و این انسانها ی توانمند کسانی هستند که بر دنیای درون خود کنترل  دارند. عصبانیت و خشونت از درون انسانی فوران می کند که یاد نگرفته است که عصبانیت و خشونت خویش را مهار کند. هیچ کس نمی تواند شما را عصبانی کند یا شما را وادار به خشونت کند، اگر این احساسات و رفتارها از شما یا فرزتدانتان سر می زند به این دلیل است که این افکار و احساسات از درون ما وجود دارد. مثالی ساده بازگوی این مطلب می باشد اگر پرتقال را فشار دهیم آب از آن خارج خواهد شد، زیرا درون آن آب پرتقال وجود دارد و این واقعیتی است که در مورد ما انسانها نیز صدق می کند که هر چه از من نوعی انسان سر می زند رفتار است و رفتار ما نیز از درون ما نشات گرفته است ، چون این ما هستیم که انتخاب می کنیم که از خزانه ی رفتاری که داریم کدام را انتخاب کنیم.برای  اینکه محیطی همرا با آرامش و صمیمیت برای فرزندانتان فراهم کنید منظر این نباشید که فرزندانتان تغییر کنند یا همسرتان نقطه نظر شما را بپذیرد. باید تصمیم بگیرید که نزاع را فراموش کنید و آن را مربوط به گذشته بدانید و با خود عهد ببندید که دیگر نمی خواهید فرزندتان را در محیطی همراه با خشونت بزرگ کنید ،چه خشونت کلامی چه جسمانی. در اینجا به هفت اصل اشاره می کنم که به شما کمک می کندتا بر عهد خویش پایبند باشید.

۱-عملا تمام نزاع و خشونت ها حول این تفکر بی معنا و غیر منطقی دور می زند که ،”اگر تو کاملا مثل من بودی ، من دیگر مشکلی نداشتم.” این تصور باطلی است که ما درباره ی مردم داریم و اغلب با خود می گوییم اگر الان همانطور که من فکر می کنم ، تو فکر می کردی این قدر ناراحت نبودم یا با خود می گوییم چرا نمی تواند کارها آن گونه که من می خواهم انجام بدهد …انسانها نمی توانند به خاطر توقعات ما تغییر کنند . اگر شما انتظارات خود را از دیگران محدود نمایید، و خوشبختی خود را بر اساس اعمال، افکار ، گفتار یا احساس دیگران بنا نکنید ، تقریبا غیر ممکن است بتوانید با آنها نزاع کنید.اگر اصرار نداشته باشید که دیگران مثل شما باشند، و به مودکان خود نیز بیاموزید که همین کار را بکنند متوجه خواهید شد که دیگران راه خود را می روند، هیچ لزومی ندارد که شما با ناراحتی یا عصبانیت واکنش نشان دهید .

۲-نحوه برخورد دیگران با شما در واقع تحت تاثیر تفکر و رفتارخود شما است.

لازم است این درس مهم را به کودکان خویش آموزش دهید اگر احساس می کنید که دیگران توسر شما می زنند یا برخورد آنها با شما غیر قابل قبول می باشد به جای سرزنش خود یا دیگران ،از خودتان بپرسید چه رفتاری کردهام که انها با من این گونه برخورد می کنند؟ در واقع به جای عصبانی شدن و نقش قربانی را بازی کردن تصمیم بگیرید چه رفتاری از خود نشان دهید که دیگران یاد بگیرند با شما چگونه برخوردی داشته باشند.

۳-رفتار شما بهترین آموزگاراست، نه گفتار شما. می توانید حرف بزنید تا از کوره در بروید، اما معمولا جز ناراحتی و ناکامی چیز دیگری نصیبتان نمی شود. اگر می خواهید به کودکتان آموزش دهید که لباس های کثیف خود را عوض کند و او گوش نمی دهد، به جای نصیحت کردن یا عصبانیت راه عملی برای آن پیدا کنید مثلا  زمانی لباس هایش را بشوئید که در سبد لباس کثیف گذاشته باشد در غیر اینصورت از شستن آن خودداری کنید، در اینجا چیزی نگویید و فقط عمل کنید .

۴-انسانها مهم تر از چیزهای مادی هستند. بسیاری از نزاع ها و ناراحتی ها حوا محور پول و مال دنیا می چرخند، زمانی که در مورد این مسائل به تزاع می پردازید ارزش این چیزها را از انسانها بالاتر می برید ،در حالی که هیچ چیز ارزش نزاع کردن ندارد ، هدف زندگی خوشبختی انسانها است. زمانی می بینید هدف ها متوجه چیزهای مادی شده اند در نتیجه احساس خوشبختی نمی کنید. نگذارید این تفکرات بر شما غالب شود، اگر دیگران چنین می اندیشند اشکالی ندارد –شما نمی توانید با جنگیدن مانع تفکر آنها شوید، اما می توانیدهر چیزی را که منشا غم و غصه و ناخشنودی شما هست نپذیرید .

۵-شاید بدترین چیز برای اعصاب این باشد که انتظار داشته باشید کسانی که شما را دوست دارند، همیشه شما را درک کنند. اجازه دهید دیگران به جای این که شما را دوست بدارند، یگانه و منحصر به فرد باشند. به جای اینکه هر روز تلاشکنید تا دیگران را درک کنید و انها نیز شما را درک کنند ، اجازه دهید خارق العاده باشند. چرا باید فردی که در دنیا یگانه و منحصر به فرد می باشد ار دیگری که او نیز یگانه م ونحصر به فرد است انتظار داشته یاشد که او را درک کند؟ و چرا شما باید یگانه و منحصر به فرد بودن خود را محدود کنید تا شما را درک کنند فقط به این علت که شما پدر یا مادر یا همسر هستید ؟وقتی شما این حقیقت را پذیرهتید که هرگز نمی توان شما را  در تمامن موارد درک نمود، در این صورت این انتظار احمقانه نیز در تمام مسائل زندگی که باید تفاهم وجود داشته باشد منتفی خواهد شد و لذا ناراحتی و خشونت از این انتظار بی جا نیز خواهد ازبین رفت.

۶-کسانی که دارای عزت نفس هستند به ندرت در نزاع و درگیری شرکت می کنند. اگر شما خودتان را دوست بدارید و با خودتان مشکلی نداشته باشید عملا غیر ممکن است که با خود کاری کنید که مخرب و ویرانگراست، و دوست دارید با کسانی که آنها را دوست دارید با محبت رفتار کنید نه  با نفرت ، بدیهی است فرزندانتان نیز از محبت بیشتری برخوردار خواهند شد. دوست داشتن خود یعنی این که رفتار ما با خودمان محبت آمیز باشد.اگر شما به دیگران نشان دهید که خود را دوست می دارید و در نیجه به خود احترام می گذارید ،وقتی تسلیم رفتارهای دیگران نمی شوید و تمایلی برای شرکت در درگیری با کسی ندارید ، آنها نیز تعجب نخواهند کرد و دیگران خیلی زود متوجه خواهند شد که شما خیلی بیشتر از آن برای خود ارزش قائل هستید که لحظه های گرانبهای خود را با داد و فریاد و نزاع پر کنید. به فرزندان خویش نشان دهید که بیش از آن برای خود ارزش قائل هستید که با داد و فریاد ، دعوی ، یا حتی خشم و عصبانیت این احترام را ازبین ببرید. در واقع شما به آنها پیام مهمی در مورد خودتان می دهید و در عین حال یک الگوی برای زندگی  ارائه می کنید.

۷-مشارکت در نزاع خانوادگی یک انتخاب است. اگر مایل نباشید هیچ کسی نمی تواند شما را وادار به نزاع کند.  برخی ادعا می کنند که عصبانیت پدیده ای عادی است ، عده ای دیگر آن را مخرب و ویرانگر می دانند. همانطور که استادیوس نقل می کند : انسان عصبانی همه چیز را خراب می کند. می دانیم که افراد عصبانی به اندازه ی  انسانهای آرام و خونسرد، کارایی ندارند، زیرا رفتار انسان عصبانی مخرب و ویرانگر می باشد و از سوی دیگر می دانیم که بسیاری از این عصبانیت ها را نمی توان تحمل کرد.در این جا لازم است پدیده ی عصبانیت را حل کنید و به فرزندان خویش آموزش دهید آن افکاری که موجب بوجود آمدن این پدیده می شود را شناسایی کرده و انها را تغییر بدهند. و به کودکان خود بیاموزید که شما قربانی عصبانیت آنها نیستید. هیچ کس دوست ندارد که در کنار فردی باشد که قابل تحمل نیست و از عصبانیت در حال انفجار است . بنابراین خوب است که وانمود نکنیم عصبانیت پدیده ای کاملا طبیعی است و به جای آن رفتاری را انتخاب کنیم که موجب بهبود زندگی همه ی افراد می شود.                   

نام نویسنده مقاله: فاطمه صمدی

برگرفته از کتاب چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم.

نویسنده دکتر وین دایر ، مترجم علی علی پناهی

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!