WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

۶ نکته برای ذهنی شادتر

ذهن سرگردان یک ذهن ناخوشایند است ، روزهایی است که ذهن ما برروی مسایل ساده ای مثل سیاست ، همه گیری ها ، و اب وهوای بد (اقلیم خشن) تمرکز ندارد. طبق یک مطاله انجام شده دردانشگاه هاروارد توسط دکتر”مت کلینکز”ذهن حدودا در ۴۶ %مواقع سرگردان (پراکنده) است. صرف نظر ازاینکه چه فعالیتی انجام میدهیم ، حتی یک روز هم نیست ذهن ما سرگردان (پراکنده ) نباشد. بنابراین درگیری با افکار خود باعث میشود احساس خوبی نداشته باشیم . پس ما چطور میتوانیم این سرگردانی (پراکندگی) را کنترل و ذهن شادتری داشته باشیم؟

ذهن سرگردان چیست ؟ ذهن سرگردان به عنوان افکاری غیرمرتبط با فعالیتی که در حال انجام آن هستیم ، تعریف میشود .ذهن ما این توا نمندی را دارد که به سمت افکار مثبت ، منفی و خنثی منحرف شود. زمانیکه ذهن ما سرگردان (پراکنده ) است افکار ما بیشتر براینده ، و زمانیکه غمگین و افسرده هستیم ، برگذشته متمرکز می شود. به طورکلی ذهن سرگردان (پراکنده ) گرایش به ارتباط با دغدغه های زندگی و اهداف ما دارد .گذشته ازاینکه چه مواردی ذ هن ما را در گیر میکند ، این حالت (سرگردانی ذهن) میتواند تمرکز را دچار مشکل وتکرار آن فرد را در وضعیت نامساعدی قرار دهد . شاید به این دلیل است که ذات انسان تمرکز بیشتری بروری افکار منفی دارد . برای ما فکر کردن به پیا مدهای نا خوشایند راحتر ازتمرکزبر پیامدهای خوشایند می باشد. بنابراین زمانیکه ما درگیر افکار خود هستیم ،که بیشتر آنها منفی هستند ، به این نتیجه میرسیم که وجود ذهن سرگردان (پراکنده ) در افرادی با علایم افسردگی متداول تر است .خوشبختانه سرگردانی (پراکندگی ) ذهن قابل کنترل است و با انجام اقداماتی مناسب میتوانیم پراکندگی ذهن را کاهش داده ،وبه زمان حال بازگردانیم .اگر فکر میکنید سرگردانی ذهن شما باعث ایجاد ناراحتی و حس ناخوشایند در شما شده است ، و میخواهید بدانید چگونه شادتر باشید ، این ۶ راهکار را برای جلوگیری از سرگردانی ذهن تان امتحان کنید :

  1. درون نگری کنید. هر چند وقت یکبار افکار پراکنده به سراغتان میاید ؟

اگر این موارد بیشتر از انچه انتظار دارید  هست ، سعی کنید با مکث کردن و چند تنفس عمیق ذهنتان را به زمان حال برگردانید .همچنین میتوانید یک فعالیت چالش برانگیز را امتحان کنید،کاری که مغز شما را به حد لازم درگیر کند تا سخت تر دچار سرگردانی (پراکندگی ) شود . سعی کنید در ذهنتان داستان خلق نکنید : به گذشته فکرنکنید یا سناریوهای آینده را بازی نکنید. درعوض توجهتان را به زمان حال و آنچه در دنیای واقعی اتفاق می افتد ، معطوف کنید.

  1. اگر شما یک ذهن سرگردان هستید ، مثبت بمانید. اگر سعی در از بین بردن ذهن پراکنده خود دارید، همچنان مثبت بمانید . با وجودیکه در تحقیقات ثابت شده است ذهن سرگردان برای شادی زیان آور است ، اما داشتن ذهن پراکنده مثبت به مراتب خوشایند تر از ذهن پراکنده خنثی است .دراصل سرگردانی (پراکندگی ) ذهن درباره موادر مثبت باعث شادتر شدن ذهن ما میشود . بنابراین اگر افکارتان شما را درمانده کرده ،آنها را به افکار مثبت تبدیل کنید . برای مثال با تمرین شکرگذاری ،لذت بردن از لحطه های زندگی ،یا پیدا کردن یک جنبه مثبت در اتفاقات .
  2. هم زمان چند کار را با هم انجام ندهید. شاید بدانید انجام هم زمان چندین وظیفه با هم میتواند برکیفیت کاری شما صدمه وارد کند .واین موضوع را زمانی  بهتر متوجه می شویم که یکی از آن وظایف ، فکرکردن درباره موضوعی باشد مثل: فکرکردن درباره فعالیت های روزانه/ استرس های روزمره/ یا حتی یک فعالیت خنثی.که انجام این کارها ما را شاد نمی کند. برطبق بیانات دکتر ورث : برای ما انجام فعالیت ها راحتر است از، اینکه هم زمان فکرکنیم وکارب راانجام بدهیم. چنانچه دوباره دچار پراکندگی ذهن درحین انجام وظیفه تان شدید،سعی کنید توجهتان را به وظیفه پیش رویتان متمرکزکنید .
  3. کاری را برا ی انجام دادن پیدا کنید، نه فعالیتهای که باید درباره آنها فکر کنید . تحقیقات نشان دادند که انجام فعالیتهای مثبت از قبیل : معاشرت کردن/ ورزش کردن یا عشق ورزیدن ما را شادترمیکند بنابراین اگربه جای انجام این فعالیتها فقط به آنها فکرکنیم،رشد عاطفی مثبتی نخواهیم داشت .زیرا فکرکردن به یک تجربه هرگز لذت بخش تر از تجربه کردن آن نیست .به همین دلیل فعالیت ها را انجام دهید تا تجربه لذت بخشی داشته باشید وشکوفا شدن شادی خود را تجربه کنید .
  4. تا آنجا که میتوانید درحالت غرقگی باشید. غرقگی حالت ذهنی است که درآن فرد مجذوب و متمرکزبرفعالیتی است که درحال انجام آن است. در تحقیقات ثابت شده است افراد غرقگی را یک فعا لیت مثبت ولذت بخش می دانند ، شاید به این دلیل باشد که غرقگی،پراکندگی ذهن را کاملا متوقف کرده وباعث می شود که فرد در لحظه حال زندگی کند. پس سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که برای شما جذاب باشد تا کنترل پراکندگی ذهن برایتان آسانتر شود وحس شادی شما را رشد دهد .
  5. کانون توجهتان را تقویت کنید . هابیس و همکارانش معتقدند:کاهش توجه وتمرکز به علت ابتلا به پراکندگی ذهن کرده اند، با آموزش مغز می تواند باعث افزایش توجه و تمرکز وکاهش پراکندگی ذهن شود. پراکندگی وحواس پرتی های همزمان می تواند وضعیت را بدتر کند، بنابراین افزایش مهارتهای توجه و تمرکز به تنهایی کافی نیست وما بایدسعی کنیم شادی درونی مان را افزایش دهیم . هم چنین افزایش توجه را با روش های هرچند ساده تقویت کنیم . بنابراین درتقویت روزانه روحیه خود کوشا باشید.

نام مترجم مقاله : لعیا خرمی

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!