WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

قدرت پذیرش شرایط بحرانی

فائق شدن بر اثرات روانی همه گیری ویروس کرونا، نیازمند صرف توجه و دقت نظر از سوی جامعه روان شناسی است . روان درمانگر آلمانی، آندریاس کناف فکر می کند: ما به خوبی بر این چالش تسلط داریم.

بحران کرونا یک چالش بزرگ روانی است که ما را با ترس و نگرانی در مورد سلامتی و اثرات آن بر زندگی خود، خانواده و دوستان خود روبرو می کند. از سویی دیگر، علی رغم تحقیقات فراوان و فشرده، هنوز اطلاعات زیادی در مورد Covid-19 مشخص نیست، بروز احساس عجز و ناتوانی از دیگر اثرات این همه گیری جهانی می باشد. ما نمی دانیم اوضاع و شرایط طی چند ماه، هفته یا حتی چند روز آینده به چه شکل خواهد بود. آیا دوباره با محدودیت های اجتماعی مواجه خواهیم بود؟ آیا امکان برپایی جشن های خانوادگی و گروهی قابل برنامه ریزی می تواند باشد؟ چطور امورات زندگی و شغلی ادامه خواهد یافت؟

ما به ویژه با شرایطی روبرو هستیم که مجبوریم برنامه ها را کنار گذاشته و  همینطور محدودیت ها و زیان های احتمالی را بپذیریم. آیا تعطیلاتی مدتها کچشم انتظار آن بودیم لغو می شود؟ و یا  مراسم ازدواجی که برای دو سال برنامه ریزی و تدارک دیده بودیم باید به زمان نامشخصی موکول شود؟ بسیاری از افراد با مشاغل آزاد مجبور به کنار آمدن با خسارات مالی ناگریز می شوند. قوانین و راهکار های تعریف شده برای حمایت های شغلی  دیگر اثربخش نیستند. به علاوه امکان نزدیکی و حضور فیزیکی افراد جامعه کنار هم بسیار کمتر شده است.

 

ناگهان همه چیز متفاوت است

کنار آمدن با شرایط اینگونه هرگز آسان نخواهد بود. به خصوص برای جامعه ای که (جامعه آلمان) مهمترین ویژگی آن بهینه سازی و خودکارآمدی است به نحوی که قرار است همه چیز همانطور که می خواهیم و برنامه ریزی کرده ایم پیش برود. وقتی در تعطیلات هستیم، هوا باید خوب باشد و وقتی برای غذا خوردن بیرون می رویم، میز مورد علاقه ما در رستوران باید قبلا رزرو شده باشد. و اما اکنون ناگهان کرونا فرا رسیده است و همه چیز را دستخوش تغییر قرار داده است. ما مجبور شدیم بسیاری از برنامه های خود را کنار بگذاریم. اما وضعیت فعلی به طرز چشمگیری نشان می دهد جامعه آلمان کاملاً قادر به پذیرش شرایط اضطراری بوده است. هنوز خستگی ناپذیری و جنون بهینه سازی برای این مردم از بین نرفته است.

 مطالعات علمی در شرایطی مشابه این برداشت را نیز منعکس کرده اند. به عنوان مثال ، مردم در ایالات متحده آمریکا بعد از ۱۱ سپتامبر بیش از حد معمول سپاسگزار بودند. اتفاق وحشتناکی داده است و احساس امنیت قبلی وجود ندارد. اما مردم دوباره سپاسگزار می شوند که حال آنها (در نیمه راه) خوب است، اینکه یا هنوز زنده هستند یا اتفاقی برای خانواده شان رخ نداده است.

این جمله تاثیر گذار فردریش هولدرلین که میگوید “هر جا خطر وجود دارد ، پس انداز نیز وجود دارد” ، در اینجا معنای واقعی آن را نشان می دهد: پس انداز اندوخته ای خارج از ذهن روانی و اجتماعی ما نیست،  بلکه توانایی های ما برای پذیرش و کنار آمدن با شرایط بحرانی است. در شرایط حیاتی و بزنگاه ها ما قادر به انجام رفتارهایی هستیم که در زندگی روزمره به آن توانایی ها دسترسی نداریم.

نام مترجم مقاله : الهه یزدان‌فر

https://www.psychologie-heute.de/leben/40930-schnellkurs-im-loslassen.html

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!