WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

ذهن‌آگاهی روانشناختی در مقابل ذهن‌آگاهی مبتنی بر مراقبه؛

درک تفاوت ذهن­آگاهی روانشناختی و مراقبه ای.

هفته گذشته، من و ۲۰ نفر از روانشناسان، متخصصین بهداشت روان، سایر محققان و دانشجویان کنفرانس ویدئویی در مورد رویکرد [۱] CALM MO به سلامت اجتماعی- عاطفی داشتیم. محتوا و مفهوم آن، این بود که ما در حال بررسی امکان راه ­اندازی یک انجمن بهزیستی اجتماعی بودیم و اینکه CALM MO چگونه می‌تواند به عنوان یک چارچوب راهنما برای پردازش احساسات دشوار و پرورش روابط حمایتی عمل کند. در طول کنفرانس نکته مهمی به دست آمد که لازم می ­دانم آن را با مخاطبین به اشتراک بگذارم. هنگامی که افراد اظهارنظر می ­کردند و یا تجربیاتشان را به اشتراک می‌گذاشتند، به وضوح مشخص شد که لازم است بین “ذهن ­آگاهی روانشناختی” و “ذهن آگاهی مراقب ه­ای” یا اقدامات ذهن ­آگاهی مبتنی بر مراقبه، تمایز جدی قائل شد.

ذهن ­آگاهی مراقبه ­ای همانطور که از عنوان آن مشخص است، به تمرین افزایش مهارت­ های ذهن ­آگاهی از طریق مراقبه اشاره دارد. انواع مختلفی از روش­ های مراقبه­ ای وجود دارد. به عنوان مثال، در این سایت ۱۶ رویکرد مختلف ارائه شده که شامل روش­ های هدایت­ شده در مقابل روش­ های هدایت نشده و آرام بخش در مقابل بینش است. همچنین در این سایت به طور خلاصه تفاوت­ها و هم­پوشانی بین سنت­ های مختلف، مانند ذن، مانترا، یوگا، چیگانگ و سایر موارد شرح داده شده است.

ذهن­ آگاهی روانشناختی متفاوت است و اهمیت افزایش جنبه­ های اصلی ذهن­ آگاهی از هشیاری و پذیرش را به اشتراک می­ گذارد. با این حال، لزوماً متکی به روش­ های مراقبه نیست. بلکه متکی به ایجاد ظرفیت برای مشاهده و بینش فراشناختی است. به عنوان مثال، هنگامی که به ملاقات یک درمانگر می ­روید یا فقط یک گفتگوی عمیق و معنی ­دار با یک دوست دارید و احساس می­ کنید که خودتان را و یا گذشته خودتان یا وضعیت خود را خیلی بهتر درک می­ کنید، در واقع ظرفیت خود را برای آگاهی از ذهن افزایش داده­ اید.

CALM MO  یک رویکرد یکپارچه ­نگر برای ذهن آگاهی روانشناختی است. با رویکردهایی مانند پذیرش و تعهد درمانی، درمان رفتاری دیالکتیک با تمرکز بر روی “ذهن خردمند”، درمان فراشناختی و اصول اصلی نوروبیولوژی بین فردی هم­پوشانی قابل توجهی دارد. بنابراین، این سوال را به وجود می ­آورد که دقیقاً چه تفاوتی بین ذهن ­آگاهی روانشناختی و مراقبه­ ای وجود دارد؟

همان­طور که مک گیل کریست در اثر مشهور خود “استاد و فرستاده اش”  بیان می­ کند، تفاوتی بین ذهن توجیه­ کننده و ذهن ادراکی پدیدارشناختی وجود دارد، در حالی­که مورد دومی بیشتر با پردازش نیمکره راست و مورد اولی بیشتر با نیمکره چپ ارتباط دارد.

ذهن ­آگاهی مراقبه­ ای بیشتر مربوط به پدیدارشناسی و حضور در جهان بوده و در مورد ایجاد مهارت­ های مرتبط با “کارکرد شهودی” ذهن می باشد. ذهن­ آگاهی مراقبه­ ای در مورد یادگیری جهت ­دهی به کارکرد شهودی، کنترل کانون توجه ادراکی و گسترش ظرفیت پذیرش آنچه دیده و احساس می ­شود، می­ باشد.

  CALM-MO بیشتر از طریق ذهن توجیه­ کننده وارد فضای ذهن آگاهی می­شود. یعنی بیشتر در راوی خودآگاه واقع شده و برای پرورش مجموعه‌ای از نگرش­ ها و روش­ های پاسخ، از تأمل مبتنی بر بینش استفاده می­ کند (یعنی کنجکاوی، مهرورزی و انگیزه نسبت به نتایج ارزشمند).

همچنین بیشتر مبتنی بر منطق و تحلیل انطباقی است تا تجربه تجسم یافته و به جای واکنش بدون تفکر بیشتر بر روی واکنش انعکاسی متمرکز است. ذهن ­آگاهی روانشناختی همچنین نیاز به توسعه مهارت در زمینه­ هایی مانند آگاهی خود بازتابنده ، قدرت تحمل اندوه و کنترل تکانه دارد. با این حال، دستیابی به سطوح بالای ذهن آگاهی روانشناختی، لزوماً به مراقبه بستگی ندارد.

در واقع، با اینکه من مدل CALM MO را طراحی کردم، اما در مراقبه تازه ­کار هستم. با این وجود، من به عنوان یک درمانگر و مربی کلینیک ­های دکترا برای تقریباً ۲۰ سال، به مهارت ذهن­ آگاهی روانشناختی تسلط دارم.

گروه ما در مورد این تمایز و هم اینکه اغلب در ادبیات به وضوح مشخص نشده بود، هم رای بودند. برای همین من فکر کردم که بیان آن برای افراد در اینجا مفید خواهد بود.

[۱] . CALM MO  مخفف ۶ کلمه می­ باشد که عبارتند از: Carious, Accepting, Loving/Compassionate, Motivated to learn and grow oward valued states of being, Meta Cognitive, Observer

نام نویسنده مقاله: دکتر گریگ هنریکز (Gregg Henriques Ph.D)

https://www.psychologytoday.com/us/blog/theory-knowledge/202005/psychological-vs-meditation-based-mindfulness

نام مترجم مقاله : سمانه صومعلو

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!