WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

انواع مختلف نوازش

۱-نوازش های فیزیکی

اولین نوازش هایی که هرکسی در طول زندگی خود تجربه می‌کند،از نوع نوازش های فیزیکی هستند-مانند زمانی که کسب در آغوش مان می‌گیرد،آرام آرام تکان مان می دهد یا دست نوازش بر سر ما می کشد.می گویند یکی از دلایلی که دریانوردان دریا را دوست دارند این است که تکان ها و حرکت های دریا احساسات زمان کودکی را در آنها زنده می کند ، یعنی همان زمانی که مادر در آغوش شان می گرفت و تکان شان می داد.تکان دادن فرد ،احساس خوشایندی را در او ایجاد می‌کند .در نزد بسیاری از افراد ؛صرف نظر از سن و سال شان ،نوازش های فیزیکی بهترین نوع نوازش به شمار می آیند .

 

۲-نوازش های فیزیکی

بین سنین یک تا سه سالگی ،نوازش های فیزیکی به تدریج جای خود را به نوازش های کلامی می دهند .در این مرحله ،چون کودک نمی تواند به شیوه ای منطقی دلیل تغییر نوع نوازش(جایگزینی نوازش های فیزیکی با کلامی )را بفهمد-حسی از درون او به جوش می آید .او که نمی دادند  وزنش زیاد شده و والدین نمی توانند راحت در آغوشش بگیرند -به ویژه زمانی که از فرط ناراحتی به شدت تقلا می کند – از خودش می پرسد «چه اتفاقی افتاده ؟ چه تغییری در من به وجود آمده که پدر و مادرم اونو نفرت انگیز می بینن و حاضر نیستن دیگه بغلم کنن؟»

 

۳-خویشتن نوازی

این نوع نوازش ،انواع مختلفی دارد و بهترین نوع آن که منجر به بروز احساسات بسیار خوشایندی در ما می شود ،زمانی است که به دنبال استفاده بهینه از استعدادهای فردی و رسیدن به نتیجه ای مطلوب ،در مورد خویشتن خویش اعمال می کنیم .پسران و مردان این نوازش را با ساختن قایق چوبی ،کمد یا خانه ای روی درخت ؛و دختران و زنان با بافتن یک ژاکت پشمی یا تور دوزی یا پخت غذای دلخواه شان تجربه می‌کنند.با انجام چنین کارهایی ،احساس ارزشمند بودن و اهمیت داشتن در ما بوجود می آید .گونه دیگر این نوازش به صورتی بد و ناراحت کننده ظاهر می شود و مردم زمانی به جستجویش می روند که تنهایی ،آنها را تا مرز هراس و وحشت شدید پیش می برد.

خانمی با بی میلی چنین اعتراف می کند :

«لحظه هایی در زندگی‌ داشته ام که خیلی دلم می خواست یکی نوازشم کنه .به شدت احساس تنهایی می کردم .در اون موقع برای خرید کارت تبریک به فروشگاه می رفتم و کارت تبریک هایی رو نی خریدم که دلم می خواست بقیه برام می فرستادن .حتی یادم میاد یه بار برای خودم گل سینه قشنگی خریدم و به یقه لباسم زدم ،اونم درست زمانی بود که احساس می کردم همسرم داره به من بی اعتنایی می کنه و می خواهد ترکم کنه .این کار به من کمک زیادی کرد ،چون فکر می کردم استفاده از اون گل سینه با ارزشه .خریدن کارت های تبریک خیلی هم بد نبودن ،چون سعی نمیکردم با اونا کسی رو جز خودم فریب بدم.فریب دادن خودم برام اهمیتی نداشت .فقط می خواستم احساس بهتری داشته باشم .اما حالا با یاد آوردن این رفتارها احساس حماقت میکنم »

موارد ذکر شده در بالا که در واقع فرد در خلا نوازشی می زیسته ؛نوعی نوازش خویشتن است ؛اما نوازشی بد و ناراحت کننده

 

۴-نوازش های هدفمند

این نوازش غیر واقعی است .هدف از این نوازش کردن ،به دست آوردن نوازش متقابل است .عده ای در این کار مهارت بالایی دارند.نوازش های هدفمند می توانند از نوع نوازش های فیزیکی باشند ،با این تفاوت که اثری از احساسات قلبی نوازش دهنده در آن دیده نمی‌شود .یک هدیه بدون خواست قلبی دهنده آن ،کاملا بی ارزش است .

 

۵-نوازش های مشروط

این نوع نوازش ها بیشتر از جانب «والد » ارائه می شود و هدفی در پس آنها نهفته است :(من عاشقت می شم ،اگه ….)،(هر کاری مامان می گه همون کار و بکن تا من هم ….)،(این کار باید همان طور که من می خوام انجام بشه ،اون وقته که من ……)،(این کار باید هر وقت که من می خوام انجام بشه ،تا بهت اجازه بدم که …..)

این نوازش ها زمانی به طرف مقابل داده می شود که دست زدن به آنها صرفا‌ مطابق با معیارها و ارزش های ما باشد .در این شکل از نوازش ،هیچ توجهی به ارزش های دیگران نمی شود .از این رو می گویند که مفهوم ضمنی نوازش های مشروط همانا باج خواهی و اخاذی است .

 

۶- نوازش های غیر مشروط

دلیل این نوازش ها صرفا توجه به طرف مقابل است ،ضمن آنکه به هیچ عنوان چشم داشتی به جبران نداریم .این گونه نوازش ها حکم طلای ناب و خالص را دارد و ایجاد صمیمیت می کند.

 

۷-نوازش های منفی

زمانی که احساس میکنیم دوست داشتنی نیستیم ،به نوازش منفی نیاز پیدا کرده و‌درصدد جستجوی آن بر می آییم .با توجه به اینکه نوازش می تواند از نوع (یک لگد به من بزن )باشد ،همان کاری را انجام می دهند که ما خواهانش هستیم ؛یعنی موقعیت « من خوب نیستم »را تثبیت می کند .

 

معتادان به کسب نوازش کسانی هستند که به نظر می رسد سبد نوازش شان هیچ گاه پر نمی شود . مهم ترین دلیل چنین حالتی می تواند این باشد که ما در وضعیت « من خوب نیستم » قرار داریم و همواره نوازش هایی را که دریافت می کنیم ،کم‌اهمیت می شماریم .

گاهی اوقات درمانگران به درمانجویان خود کاغذی می دهند که آن را لیست نوازش نام نهاده اند .از آن ها می خواهند بر روی کاغذ اسامی تمام کسانی که می توانند از آن ها نوازش دریافت کنند یا خود نوازش کنند را بنویسند .شاید این تمرین به نظر خیلی سطحی و احمقانه به نظر بیاد ؛اما در واقع چنین نیست .

همه ما دوست داریم در موقعیت هایی زندگی کنیم که نوازش ،خود انگیخته باشد .پس در اوقاتی که نوازشی دریافت نمی کنیم ،ما خود باید به دنبال نوازش باشیم .

دکتر تومان هریس ،به منظور سر نخ دادن برای شناسایی ارزش نوازش ها چنین  می گوید:«زمانی که شک داری ؛همیشه دهنده نوازش باش .»

نام نویسنده مقاله: لیلا یعقوبجانی غیاثوند

برگرفته از : کتاب تنهایی

نویسنده :  I.Tanner

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!