WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

استرس ناشی از تبعیض و اختلال در خواب

دکتر تیفانی یپ استاد روانشناسی دانشگاه فوردهام ، دوره ی  کارشناسی خود را در دانشگاه کرنل گذرانده و با اخذ مدرک  کارشناسی ارشد و دکترای خود از دانشگاه نیویورک به کار خود ادامه داد. وی سپس، بورس تحصیلی فوق دکترای خود را در دانشگاه میشیگان گذراند. تحقیقات او در مورد هویت قومی ، تبعیض ، خواب در میان نوجوانان ، اقلیت های قومی- نژادی و بزرگسالان در ژورنالهای معتبری همچون : روانشناس آمریکایی® ، رشد کودک® ، روانشناسی رشد® و سمت و سوهای کنونی در علوم روانشناسی® ، منتشر شده است. او بعنوان ویراستار در خدمت مجله ی  روانشناسی رشد® می باشد و نیز بعنوان سردبیر و موسس ژورنال رشد کودک ، تنوع فرهنگی و روانشناسی اقلیت های قومی® و مجله روانشناسی آسیایی آمریکایی به فعالیت می پردازد.

 او یکی از اعضای انجمن روانشناسی و انجمن علوم روانشناسی آمریکا است و روی تحقیقات او توسط موسسه ملی بهداشت و بنیاد ملی علوم سرمایه گذاری شده . تحقیقات وی، در رسانه هایی مانند واشنگتن پست ، لس آنجلس تایمز و روانشناسی امروز  نقش عمده ای داراست.

     “چوب ها و سنگ ها ممکن است استخوان های من را بشکنند ، اما نام ها هرگز به من آسیب نمی رسانند” یک ضرب المثل (معروف برای کودکان انگلیسی) در زمین بازی است که بدون شک، برای بسیاری از کودکان انعطاف پذیری ایجاد کرده است، اما یک ادبیات در حال رشد و به طور فزاینده قوی ممکن است خرد عامیانه ما را زیر سوال ببرد. دانش دریافته است که تبعیض برای شمار بسیار زیادی از نتایج آکادمیک ، روانشناختی و سلامت جسمی، یک آسیب است.

       بررسی های اخیر در مورد چگونگی تاثیر استرس ناشی از تبعیض در سلامتی ، منجر به یافتن پیوندهایی دایمی در میان کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان، شده است . (بنر و همکاران ، ۲۰۱۸ ؛ پاسکو و اسمارت ریچمن ، ۲۰۰۹ ؛ پریست و همکاران ، ۲۰۱۳ ؛ اسلوپن ، لوئیس ، ویلیامز ، ۲۰۱۶)

   در حقیقت، دانشمندان در حال برقراری ارتباط بین آسیب های بهداشتی استرس ناشی از تبعیض  و الگوهای ناسازگاری بهداشت قومی- نژادی هستند (ویلیامز و محمد ، ۲۰۰۹). با استفاده از مدل های نظری متمرکز بر استرس بازشناختی ، اختلافات قومی – نژادی و سازه هایی مانند “تجسم” ، دانشمندان قصد دارند، چگونگی به کارگیری تجارب اجتماعی ناشی از استرس تبعیض و انحصار “زیر پوست” را از نظر فیزیولوژیکی تشریح کنند .

         کمک به علمی که اهمیت خواب را برای سلامتی و عملکرد روزمره تأکید می کند (الشیخ ، فیلبروک ، کلی ، هینانت ، باخالت ، ۲۰۱۹) این تحقیق مختصر از یک پروژه اخیر (پروژه خواب نوجوانان) ، استرس ناشی از تبعیض و تاثیر آن روی خواب در میان نوجوانان آسیایی ، سیاه پوست و لاتین در شمال شرقی ایالات متحده را توصیف می کند. هدف این پروژه بررسی چگونگی و چرایی ارتباط استرس ناشی از تبعیض با سلامت آسیب دیده است . به همین منظور ، این پروژه برای ترسیم ارتباط تجربیات تبعیض روزانه و اختلالات خواب روزانه طراحی شد. نوجوانان در این مطالعه، گزارش های روزانه استرس ناشی از تبعیض را، برای یک دوره ی دو هفته ای ، هر ساله ارایه می دهند، که به مدت چهار سال انجام می شود. برای اندازه گیری خواب ، دانش آموزان اطلاعاتی در مورد مدت خواب (زمان خواب و بیدار شدن) و کیفیت خواب (به عنوان مثال ، دشواری در به خواب رفتن ، از خواب پریدن در طول شب) ارائه دادند. ضمن اینکه، اطلاعات جمع آوری شده توسط نوجوانان با استفاده از مچ بند های مخصوص صورت پذیرفته تا خود آنها دخالتی در تعیین اطلاعات مربوط به مدت زمان و کیفیت خواب نداشته باشند.

خواب و فشار ناشی از تبعیض

       جمع آوری اطلاعات این پروژه اخیراً به پایان رسیده است و نتایج حاصل از داده های سال اول در اینجا شرح داده شده . طبق فرضیه ، در روزهایی که نوجوانان استرس ناشی از تبعیض را گزارش کردند ، همچنین خواب آشفته ی بیشتری را در همان شب، گزارش داده اند ،  سطح بالاتری از خواب آلودگی و اختلال عملکرد در روز بعد در میان نوجوانان مختلف، تجربه شده است. (به عنوان مثال ، مشکل در بیدار ماندن در مدرسه) .

    اما همه نوجوانان استرس تبعیض را گزارش نمی کنند. در حقیقت ، ۴۴٪ از نوجوانان در این مطالعه تبعیض را در طی دو هفته گزارش کردند ، در حالی که ۵۶٪ باقیمانده از نوجوانان این کار را انجام ندادند. برای تجزیه وتحلیل بیشتر تأثیر روزانه تبعیض ، الگوهای اختلالات خواب قبل و بعد از واقعه تبعیض آمیز برای نوجوانانی که تبعیض را گزارش کرده اند در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نداده اند ، ترسیم شده است. این نمودار نشان می دهد که چگونه یک رویداد تبعیض آمیز به عنوان یک عامل استرس زای حاد مرتبط با افزایش فوری و قابل توجه اختلال خواب، عمل می کند ، که در روزهای بعدی کاهش می یابد. تجربه تبعیض ، تأثیرات قابل اندازه گیری و محدودی، در زمان خواب نوجوان دارد.

خواب ، استرس ناشی از تبعیض ، سلامتی و هویت

    پیوند تجارب روزمره ی تبعیض، با خواب، یک مشاهده بدیع و هیجان انگیز بود ، اما هدف دیگر تحقیق بررسی این نکته است که چگونه تبعیض با سلامت کلی و سازگاری با زمان مرتبط است . به همین منظور ، داده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند تا بررسی شود که آیا ارتباط روزانه بین تبعیض و خواب با نتایج طولانی مدت سلامتی و بهداشت روانی مانند علائم افسردگی ، عزت نفس و خلق و خوی روانی ارتباط دارد یا خیر. داده ها حاکی از آن است که ارتباط محرزی بین تبعیض روزانه و اختلال خواب وجود دارد که به نوبه خود با سطح بالاتری در فرد با روحیه مضطرب تاثیرگذار خواهد بود. به همین ترتیب ، ارتباطات قوی تری بین تبعیض روزانه و اختلال عملکرد در روز (به عنوان مثال ، مشکل بیدار ماندن و هوشیاری در مدرسه) با خلق و خوی منفی و اضطراب آور بالاتر و علائم افسردگی ارتباط دارد. به عبارت دیگر ، هرچه تأثیر استرس ناشی از تبعیض بیشتر و منفی تر باشد ، سلامت روانشناختی در طی یک دوره شش ماهه به خطر می افتد. در مقابل ، ارتباط ضعیف تر یا ملموس تری بین تبعیض و خواب طولانی مدت و تاثیر آن بر سلامت روان وجود ندارد.

   تمرکز دیگر این مطالعه بررسی چگونگی تأثیر هویت قومی / نژادی بوده است ، هم میزان چستجوی نوجوان در مورد هویت (به عنوان مثال اکتشاف) و هم اینکه چگونه قومیت / نژاد به طور واضح در هویت کلی فرد (یعنی تعهد) تأثیر دارد. تبعیض چقدر روی خواب تأثیر می گذارد (شکل ۳). داده ها حاکی از آن است که تبعیض تأثیر منفی بیشتری روی خواب برای نوجوانانی که هنوز در مرحله بررسی هویت قومی / نژادی خود بودند ، داشته است. از سوی دیگر ، تبعیض تأثیر منفی کمتری در خواب برای نوجوانانی دارد که احساس تعهد واضحی نسبت به هویت قومی / نژادی خود داشتند. روی هم رفته ، داده ها حاکی از آن است که باید اهمیت احساس نوجوانان نسبت به هویت قومی / نژادی خود را درک کنیم تا تأثیر تبعیض در خواب را درک کنیم.

خبر خوب اینکه :  مکانیسم به خواب رفتن، در برابر اثرات پس از تبعیض به مقاومت می پردازد.

    اگرچه داده ها اثرات منفی مقاوم تبعیض بر خواب و سلامت روانشناختی را نشان می دهند ، اما یک پوشش محافظ نقره ای غیر از این نیز وجود دارد.. خواب همچنین ممکن است به عنوان اهرمی برهم برای زدن تأثیر منفی تبعیض عمل کند. و بهتر اینکه شب قبل ان به شکل  بیشتری درگیر استراتژی مقاوم فعالی شدند. در طولانی مدت ، این منجر به علائم بدنی کمتر ، خلق و خوی مثبت تر و رضایت بالاتر از زندگی می شود. به عبارت دیگر ، خواب بهتر در شب با کاهش تأثیر منفی استرس تبعیض بر سلامتی همراه بوده است و این به نوبه خود ، با سلامت روان بهتر در طولانی مدت همراه می باشد.

اثرات تعدیل کننده خواب شبانه قبل در ارتباطات روز بعد بین استرس ناشی از  تبعیض قومی – نژادی و کنار آمدن شخص با آن . توجه: محور X نشان دهنده میزان اثرپذیری بین وضعیت نوجوانان در برابر تبعیض کم و نوجوانان در برابر تبعیض بالا است. محور Y نشان دهنده استراتژی های مقابله کننده ی  فعال است که به عنوان مقابله با حل معضل از ۰ تا ۳ و به دنبال حمایت هم راستا از ۰ تا ۲ اندازه گیری می شود. خواب هم به از نظر مدت و هم از جهت کیفیت اندازه گیری شده است . منابع: وانگ ۲۰۱۹ . خواب مقابله با اثرات سو تبعیض  را تسهیل می کند: میزان متوسط خواب روزانه ، تبعیض نژادی ، کنار آمدن و رفاه نوجوانان. رشدکودک.

چکیده و سمت و سوی آینده

    روی هم رفته ، چندین اقدام اساسی در این برنامه تحقیقاتی وجود دارد. اولا اینکه ، استرس ناشی از تبعیض تأثیرات بر خواب همان روز  و عملکرد روز بعد دارد. شناسایی اختلال خواب به عنوان یک عامل واسط که استرس ناشی از تبعیض را به عملکرد روزمره ارتباط می دهد و به توضیح تاثیر آن بر مکانیسم های روزمره می پردازد که چگونه از طریق آنها تبعیض بر سلامتی و عملکرد تأثیر می گذارد که این موضوع در متاآنالیزها و بررسی ها وجود دارد. ثانیا اینکه ، همه نوجوانان به تبعیض به یک شکل پاسخ نمی دهند. نوجوانانی که حس واضح و مشخص هویت قومی / نژادی خود را دارند کمتر از نوجوانانی که هنوز در جستجوی احساس خود هستند تحت تأثیر تبعیض قرار می گیرند. سرانجام ، داده ها همچنین به مداخلات خواب به عنوان اهرم احتمالی برای کاهش یا برهم زدن تأثیر منفی تبعیض بر سلامتی دلالت دارند. در سالهای اخیر ، توجه به اهمیت خواب و بهداشت خواب، برای برخی از نتایج بهداشت روانی و جسمی افزایش یافته است. این پروژه با شناسایی یکی دیگر از مزایای  استراحت مناسب نوجوانان و بزرگسالان ، به این بحث کمک می کند. با نگاه به آینده ، در نظر گرفتن چگونگی ارتباط این پروژه با سیاست ها و ساختارهای نهادی که بر خواب تأثیر می گذارند و تداخل دارند ، حایز اهمیت است. به عنوان مثال ، داده های بنیاد ملی خواب نشان می دهد که ۸۵٪ از نوجوانان ۸-۱۰ ساعت توصیه شده در شب را نمی خوابند. و این داده ها به تصمیمات اخیر در به تأخیر انداختن زمان شروع مدرسه در بسیاری از مناطق ایالات متحده کمک کرده است. . علیرغم این آمار هوشمندانه ، دلیلی وجود دارد که وقتی دانش آموزان دیگر به طور منظم شروع به کار نمی کنند ، سلامت خواب در دانشگاه به مراتب به میزان بیشتری کاهش می یابد. داده های حاصل از این پروژه تغییراتی را نشان می دهد که  قابل استفاده و کاربردی  هستند: تقویت سلامت خواب، ممکن است راهی برای کاهش اثرات منفی استرس ناش از تبعیض و حتی شاید راهی برای کاهش استرس به طور گسترده تری باشد. “… اما نام ها هرگز به من آسیب نمی رسانند.” این دانش تاکنون نشان می دهد که زمان آن فرا رسیده است که یک شعر و مثل محبوب دوران کودکی را مرور کنیم. “چوب و سنگ ممکن است استخوان های من را بشکنند ، و نام ها نیز به من آسیب می رسانند.” شاید ما باید به جوانان خود بیاموزیم که نام ، تبعیض و محرومیت اجتماعی می تواند به اندازه خشونت جسمی بر سلامت جسمی و عاطفی ما تأثیر بگذارد – و می توانیم اضافه کنیم که خواب راحت شبانه می تواند آسیب را کاهش دهد.

نام نویسنده مقاله: نیک دخت خانزاده

:منابع

Abela, J.R.Z., Aydin, C. M., & Auerbach, R.P. (2007). Responses to depression in children: Reconceptualizing the relation among response styles. Journal of Abnormal Child Psychology, ۳۵, ۹۱۳–۹۲۷. 

Benner, A.D., Wang, Y., Shen, Y., Boyle, A.E., Polk, R., & Cheng, Y. P. (2018). Racial/ethnic discrimination and well-being during adolescence: A meta-analytic review. American Psychologist, 73(۷), ۸۵۵-۸۸۳. 

Doane, L.D., Gress-Smith, J.L., & Breitenstein, R.S. (2015). Multi-method assessments of sleep over the transition to college and the associations with depression and anxiety symptoms. Journal of Youth and Adolescence, 44(۲), ۳۸۹-۴۰۴. 

El-Sheikh, M., Philbrook, L.E., Kelly, R.J., Hinnant, J.B., & Buckhalt, J.A. (2019). What does a good night’s sleep mean? Nonlinear relations between sleep and children’s cognitive functioning and mental health. Sleep, 42(۶). 

Gee, G.C., Hing, A., Mohammed, S., Tabor, D.C., & Williams, D.R. (2019). Racism and the life course: Taking time seriously. American Journal of Public Health, 109(S1), S43-S47. 

Krieger, N. (1999). Embodying inequality: a review of concepts, measures, and methods for studying health consequences of discrimination. International Journal of Health Services, 29(۲), ۲۹۵-۳۵۲.   

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!