WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

مادر کافی

اکثر والدین حتی پس از تولد نوزادشان به اهمیت این موضوع واقف نیستند که تولد نوزاد ، شرایط زندگی  و خود پدر و مادر را تغییر می دهد. زیرا بزرگ کردن بچه بویژه در سال های نخست کاری طاقت فرسا ، ۲۴ ساعته ، بدون تعطیلی و پر از دردسر های ریز و درشت می باشد.

تربیت کودک و آموزش به والدین پدیده ی جدیدی می باشد که در چند دهه ی اخیر اهمیت ویژه ای یافته است چرا که در روزگاران گذشته به چیزی بیش از دستورات کلی که در اکثر موارد ریشه های اخلاقی داشتند نیاز نبود اما زندگی در روزگار کنونی، آگاهی و اطلاع از تربیت کودک را به ضرورتی واقعی و جدی تبدیل کرده است. لذا گاهی اوقات والدین نارضایتی خود را از اینکه امروزه بزرگ کردن و تربیت کودک تبدیل به امری دشوار شده است ، ابراز می دارند و اغلب از دردسرهای خود با فرزندانشان شکایت می کنند.آنان انتظار دارند فرزندانشان مطابق میل آنها رفتار و نظم لازم را رعایت کنند اما اغلب موارد والدین تعریفی صحیحی از مفاهیمی مانند نظم و رفتار  خوب یا ناشایست ندارند و از روش هایی بسیار ساده و کاربردی که برای تربیت کودکان به کار گرفته می شوند ، بی اطلاع هستند.

لذالازم است والدین اطلاع داشته باشند که هر کودکی شخصیت خاص و مربوط به خود را دارا می باشد و باید شیوه ها و روش تربیتی خود را بر اساس ویژگی شخصیتی به کار گرفت .

لازم است بدانیم که کودک بد یبا خوب وجود ندارد بلکه رفتار اوست که گاهی اوقات ناشایست یا بد می شود و علاوه برآن والدین نیز در بوجود آوردن رفتار بد فرزندانشان نقش دارند زیرا کودکان شناختی از دنیا نداشته اند بلکه دنیا را از دریچه ی شناخت والدین  خود درک می کنند و از آنان الگو برداری می کنند.

تعیین حد و حدود و خط قرمز ها و رعایت آن ها از مهم ترین  اصول تربیت کودکان می باشد. تجربه نشان داده است که اغلب والدین ایرانی در این زمینه دچار مشکل می باشند و خود در برقراری نظمی که تعیین کرده اند قاطع نیستند زیرا تصور می کنند این امر از میزان علاقه کودک نسبت به آنها کم می کند. در عین حال لغو این قوانین، سر آغاز لتفاق هایی لست که قدرت نظارت پدر و مادر را کاهش می دهد، به اندازه ای که دیگر کسی نمی تواند مانع رفتارهای نادرست کودک شود یا به اصطلاح فرزند سالاری در خانه حاکم خواهد شد که از نظر اصول تربیتی، بهیچ عنوان پذیرفته نیست .همان طور که والدین باید در وضع مقررات و جلوگیری از شکسته شدن آن ها قاطع باشند ، موظف به پایبندی و تعهد در قبال قولی که به فرزندشان داه اند ،خواهند بود. نکته ظریف اینجاست که همواره باید به آنان قولی عملی و متناسب با شرایط خودتان و سن کودک بدهید.

از جمله مواردی که مشکلات مربوط به تربیت فرزندان را افزایش می دهد تبدیل خانواده ی گسترده به خانواده ای هسته ای کوچک می باشد ، در خانواده ی گسترده کودکان همبازی هایی داشتند که علاوه بر اینکه گرمای عاطفی  خانواده را افزایش می داد ،افراد می آموختند ، هر چه دارند با یکدیگر تقسیم کنند و در نتیجه کودکان کم تر محور و تمرکز خانواده می شدند از سوی دیگر امکانات و منابع خانواده بین چند فرزند مو جود تقسیم می شد.اگر چه امروزه  تعداد فرزندان در خانواده در محدوده ی دو یا تک فرزند می باشد و آنها با کمبود همبازی مواجه هستند ،  تنهاتر از قبل هستند، در فضای تنگ و کوچک  آپارتمان ها زندگی می کنند و گاهی نیز تمرکز و توجه بیش از حد والدین آنها را به سمت کودکان پر توقع و لوس مبدل می سازد . علاوه بر این گسترش سریع فناوری  های روز نظیر تلویزیون، رایانه، اینترنت والدیت را با چالش های جدی و جدید تری مواجه کرده است .

هر چند مسئله تربیت فرزند امری پایان ناپذیراست اما پنج سال اول زندگی از مهم ترین و بنیادی ترین دوره های حیات  هر فردی می باشد زیرا زیر بنای شخصیت آینده ی فرد را تشکیل می دهد ، اگرچه شخصیت در طول دور هی عمر تغییر می کند ولیکن دورهی اولیه زندگی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

نکته ی کلیدی در تربیت فرزند  این است که تربیت فرزند ، تربیت خود است ، بنابراین اگر والدین خودشان را به خوبی تربیت کنند ، از تربیت فرزندشان و رفتار مناسب آنان لذت خواهند برد .

در اینجا ده قانون تربیت ، مهم ترین اصول تربیتی هستند که بیش ترین کارآمدی را دارند و در اکثر موارد صدق می کنند نام می بریم :

۱-تحسین و پاداش : بهترین پاداش برای کودکان تعریف و تمجید، تحسین و محبت  والدین می باشد. استفاده از اسباب بازی  و خوراکی های متنوع برای پاداش به کودکان الزامی نیست . شاید استفاده از تابلوی ساده که در آنها رفتارهای خوب فرزندتان را با یک ستاره پاداش دهید موثر ترین تمجید از وی می باشد.

۲-ثبات قدم و استمرار : وقتی مقرراتی را برای کودکان تعیین می کنید، نباید آن را به سادگی تغییردهید . اغلب والدین برای  بر قراری  آرامش در خانه و یا پایان دادن به گریه  فرزندانشان ، قوانین را نقض می کنند  اما اگر  قاعده ای را تعیین  می کنید هیچ کس نباید آنرا نقض کند و همگی باید آن را محترم بشمارند . قانون وقتی قانون است که همگی رعایت کنند و در برابر آن مطیع باشند.

۳-برقراری روال معین :نظم و روال مشخصی در خانه برقرار کنید . مهم ترین اصل در برقراری روال معین در زندگی : تعیین وقت دقیق خوابیدن ، بیدلرشدن و غذا خوردن است ، فقط در موارد خاص مثل بیماری ، مسافرت می توانید کمی انعطاف بخرج دهید.

تربیت صحیح فقط با وجود نظم امکان پذیر است، اما این فقط فرزند شما نیست که باید نظم را رعایت کند بلکه تمام اعضای خانواده باید منظم باشند تا کودک منظم زندگی کند و امکان تربیتش فراهم شود. اما کمی انعطاف داشته باشید چرا که بی شک خانه پادگان نیست.

۴-حد و حدود خط قرمز ها: کودکان باید به طور کامل با حدود خط قرمزها کاملا آشنا باشند و بوضوح بدانند چه کارهایی پذیرفته است و چه کارهایی غیر قایل قبول می باشد. اینجا کودک یاد می گیرد آزادی عمل او تا کجا ست.

۵-نظم :حفظ حد و حدود خط قرمز ها با رعایت نظم امکان پذیر می باشد و نظم یعنی نظارتی قاطعانه و عادلانه .برای برقراری نظم راه های متفاوتی وجود دارد اما لازم است بدانیم نباید نظم را با استفاده از خشونت و تنببیه برقرار کنیم.

۶-هشدار ها : هشدارها دو نوع می باشد ، نوع اول برنامه بعدی کودک را به او اطلاع می دهید .

نوع دوم :رفتار نامناسب کودکتان را به او گوشزد می کنید ، در واقع اجازه ی اصلاح رفتار به او می دهید.

۷-انتظار ها: بهتر است به بچه هایمان بگوییم که از آنها چه انتظاری داریم و چه رفتاری را از آنها می پسندیم. لازم است با آنها صحبت کنیم و به طور واضح بدون اضافه کردن استدلال یا موعظه فقط به شکل ساده خواسته یمانرا بیان کنیم به یادمان باشد صحیت هایمان براساس سن فرزندانمان بیان کنیم.

۸-محدودیت ها: در اینجا لازم است والدین خونسرد بوده و بر اعصاب خود مسلط باشند. نباید نافرمانی را با خشم و خشونت پاسخ دهیم و همچنین نباید به کودک اجازه دهیم که به راحتی با اعصابمان بازی کنند.

۹-مسئولیت پذیری: در نهایت کودکان روزی بزرگ خواهند شد  پس به آنها اجازه ی رشد بدهیم ، به آنها امکان دهیم که کارهای کوچک را خودشان انجام دهند و موفقیت های هر چند ناچیز بدست آورند تا اعتماد به نفس شان را پرورش دهند  و مهارت های زندگی و توانایی های اجتماعی در آنان تقویت گردد. لازم به ذکر می باشد که انتظارها باید بر اساس سن و توانایی کودک باشد.

۱۰-آسودگی خیال و آرامش : وقت اختصاصی یرای تمام اعضای خانواده –حتی خود شما –از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. قصه گفتن و در آغوش کشیدن کودک از جمله روش های مناسبی برای آرام کردن کودک می باشد. 

این قوانینی که در اینجا ذکر شده است فقط شامل حال کودکان نمی باشد بلکه  در مورد روابط خود والدین هم صدق می کند.

نام نویسنده مقاله: ای جی. ا.فراست

برگرفته از کتاب مادر کافی

ترجمه: دکتر مهبد ابراهیمی

تنظیم :فاطمه صمدی

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!