WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

افزایش مهارت های اجتماعی در فرزندان

اواخر کودکی، آغاز برقرار کردن و تداوم بخشیدن به روابط خارج از خانواده است و این عملی است که تا پایان عمر ادامه می یابد. در این دوران ، کودکان برای ارضا کردن نیاز های اجتماعی، از خانواده و همسالان خود فراتر می روند و به دوستانشان رو می آورند،به موازاتی که محیط اجتماعی فرزندتان گسترش می یابد ،برآنچه که بیرون از منزل برای او پیش می آید، کنترل به مراتب کمتری پیدا می کنید . این واقعیت ، معمولا باعث می شود که والدین احساس درماندگی کنند، زیرا مشاهده می کنند که فرزندشان در مدرسه و در ارتباط هایش با دوستان خود ،با شکست ها و خطرهای مختلفی روبه رو می شود. اما مهارت هایی وجود دارند که می توانید آنها را به فرزند خود بیاموزید که او را مهیا می سازند تا شخصا با اینگونه مشکلات دست و پنجه نرم کند، مهارت هایی که او آنها را در هیچ مدرسه ی فرا نمی گیرند.

کودکانی که از مهارت های حل مسئله و مهارت های اجتماعی مناسب و کافی برخوردار باشند، می توانند دوستان جدیدی پیدا کنند. آنها در موقعیت های جدید و ناآشنا ، احساس راحتی می کنند. آنها با کودکانی که بیشتر ملاقات نکرده اند،آشنایی برقرار می کنند و به شرکت در فعالیت های بدیع می پردازند، آنها همچنین می دانند که چگونه دوستی های خود را حفظ کنند، آنها اهل همکاری و مصالحه هستند.آنها به دیگران اعتماد می کنند و دیگران نیز آنها را شایسته ی اعتماد می شمارند.

 

کودکانی که در مهارت های حل مسئله و مهارت های اجتماعی، برجسته باشند، اختلاف نظرها و مجادله ها را به خوبی حل و فصل می کنند. آنها برای اختلاف در جنبه ای مختلف ، لرزش قائلند.  آنها خواسته های خود را به روشنی و با جسلرت بیان می کنند. هر گاه اشتباه کنند ،از عذر خواهی باکی ندارند ، اما هرگاه حق با آنها باشتد، بر نظر یا کفته ی خود پافشاری می کنند .

 

بسیاری از کودکان مخصوصا کودکانی که در معرض افسردگی می باشند، فاقد این مهارت ها می باشند. در این کودکان ،زندگی اجتماعی تازه ، به احساس افسردگی و بی ارزشی در آنها دامن می زند.

افسردگی می تواند تاثیرات متفاوتی بر دختران و پسران باقی بگذارد. دختر ها به کناره گرفتن تمایل دارند، آنها غمگین می شوند، گریه می کنند و به صورت خودکار خودشان را مقصر می دانند.اما پسرها به صورت خودکار دیگران را مقصر می دانند و دیدگاه کلی که نسبت به دنیا دارند این است “همه ی مردم ، برعلیه من هستند” لذا پرخاشگری بیشتری نسبت به همسالان خویش نشان می دهند . اما می توان از گرفتار شدن فرزندانتان جلو گیری کنید .

 

کودکانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند و داری زمینه ای محکم از مهارت های اجتماعی و حل مسئله باشند، به احتمال کمتری دچار افسردگی می شوند. برای این کار لازم است ابتدا این دو مهارت را در کودکانتان بسنجید، سپس خودتان به حل هر مسئله ای که برای فرزندتان پیش می آید اقدام نکنید، زیرا حل کردن کردن مسائل کودکان نه تنها به آنها کمکی نمی کند بلکه آسیب می زند و از اینکه فرزندانتان مهارت های مورد نیاز خود را بیاموزند این پیام را به او انتقال می دهید که تو نمی توانی به تنهایی به حل و فصل امور خود را بپردازی. لذا دور از ذهن نیست که اینم فرزندان برایز حل مسائل خویش ، به والدین و بعد ها به دیگران متکی می شوند.در واقع لازم است بجای حل مسائل آنها ، آنها را مورد توجه و حمایت خود قرار دهید و بگذارید آنها خودشانه راه مواجهه با مشکل خویش را پیدا کنند و تنها راهنما باشید.  

نام نویسنده مقاله: فاطمه صمدی

برگرفته از کتاب کودک خوش بین

نویسنده: مارتین سلیگمن

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!