WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

کسالت یا بی حوصلگی

بی حوصلگی، یعنی فعالیت یا موقعیتی که شما در آن قرار دارید، برایتان جذابیت و معنا و مفهومی ندارد و تلاش می کنید توجه تان را روی چیزهای جذاب متمرکز کنید یا موقعیت خود را مطابق خواست خودتان تغییر دهید.

مطالعه ای که در  ماه مارس۲۰۲۰ در مورد سلامت روان ۳۵۰۰  ایتالیایی که در قرنطینه زندگی می کردند، انجام شد نشان داد که بی حوصلگی، شکایتی شایع تر از تنهایی، عدم فعالیت های اجتماعی و حتی از دست دادن شغل و درآمد است. بی حوصلگی  با مولفه های مثل عدم خودکنترلی، اضطراب، افسردگی و مصر ف مواد در ارتباط است.

 

چه عواملی باعث بی حوصلگی می شوند؟

بی حوصلگی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که انرژی ما صرف چیزی شود که  معنایی برای آن پیدا نشود. اما این شامل چند مؤلفه اصلی است. اول: برانگیختگی ذهنی است؛ در واقع زمانی که شما می خواهید انرژی خود  را  به کاری جذاب اختصاص دهید. دوم: مشکل داشتن در تمرکز روی یک کار واحد است و سوم: عدم کنترل محیط اطراف. مثل وقتی که شما در اتاق انتظار یا در یک سخنرانی هستید که دوست ندارید آنجا باشید و هیچ کنترلی در تغییر آن موقعیت ندارید.

 

چرا به راحتی دچار بی حوصلگی می شویم؟

بی حوصلگی یک کاتالیزور برای تغییر و فرصتی برای تأمل است. بنابراین، ممکن است این احساس در حین کارهایی ایجاد شود که چالش برانگیز نباشد یا بسیار تکراری باشد. این بیماری می تواند به دلیل عدم آگاهی در مورد آنچه که ما می دانیم نیز، تحقق یابد. صفات شخصیتی نیز می تواند در کسالت نقش داشته باشد و  افراد کنجکاو  و برونگرایی ممکن است کسالت را بیشتر از سایرین تجربه کنند.

 

آیا بی حوصلگی آسیب زاست؟

برخی از درمانگرانی که با بیماران بی حوصله زیاد سروکار دارند معتقدند که بی حوصلگی، ممکن است ناشی از پوشاندن درد عاطفی باشد، مانند یک ضربه درکودکی که باعث می شود فرد از خواسته ها و نیازهای واقعی خود بی خبر باشد. همچنین فرد ممکن است تحت استرس و  اضطراب زیاد باشد.

ارتباط بین کسالت و مصرف مواد چیست؟

حساسیت به کسالت با مصرف مواد در ارتباط است. افراد ممکن است از الکل یا مواد مخدر برای رفع خستگی و جلوگیری از مواجهه با احساسات یا افکار دردناک استفاده کنند. سوق دادن کودکان یا نوجوانان با فعالیتهای جذاب می تواند آنها را از کسالت و گرایش به سمت مواد و الکل دور نگهدارد.

 

چگونه بی حوصلگی و کسالت را تسکین دهیم؟

بهترین راه غلبه بر بی حوصلگی شناسایی علت بی حوصلگی است. اگر می دانید که انجام یک کار برای شما با ارزش نیست، بهتر است به راهها و تجربه های با ارزش کردن آن فکر کرده و آن راهها  را کشف کنید. در شرایطی که شما نمی توانید کنترل کنید، مراقبه می تواند به شما کمک کند احساس کسالت کمتری داشته باشید و در مورد یک کار کسل کننده، انجام سریع آن ممکن است، بهترین گزینه باشد.

آیا  بی حوصلگی مزیتی دارد؟

بی حوصلگی این مزیت را دارد که ایده های خلاقانه ای را در فرد ایجاد می کند و پروژه های جدیدی را راه اندازی می کند. برای کودکان، کسالت می تواند مسیرهای جدید بازی و سرگرمی خود را پیش ببرد که می تواند به پیشرفت خلاقیت، اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی کمک کند.

https-hd.unsplash.comphoto-1463104264350-ec39e9ccd74b.png

نام نویسنده مقاله: آندریا الپیدرو

3-4.png

نام مترجم مقاله : دکتر زهرا جمشیدی فر

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!