WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

کاری که ذهن‌آگاهی می‌تواند (و نمی‌تواند) برای ما انجام دهد

ذهن آگاهی عالی است ، اما یک راه حل همه جانبه برای مشکلات زندگی نیست. به تازگی ، یکی از آشنایان من مشغول مراقبه ذهن آگاهی شده و مدعی شده که مراقبه روزانه نه تنها باعث خوشبختی و بهره وری بیشتر او شده است، بلکه حتی به او در بهبود آسیب ها نیز کمک کرده است. اما چگونه؟ او مثالی را ارائه داد  که اخیراً انگشت شست خود را بریده بود. برای کمک به بهبودی ، او فقط دو بار در روز  مراقبه کامل را انجام داد. ظرف چند روز انگشت زخمی بهبود کامل یافته بود. او احساس می کرد که روند بهبودی خیلی سریعتر و دردناک تر از حد معمول بوده است. من از او پرسیدم آیا شما همچنین برای جلوگیری از عفونت برش را تمیز کردید ، درست است؟

پاسخ داد “نه ، نه ، شما نیازی به این کار ندارید. اگر واقعا مراقب ذهن باشید ، بدن شما همیشه خودش را التیام می بخشد. “

در حالی که من خوشحالم که دوستم روحیه خوبی دارد و ناراحتی کمتری را تجربه می کند ، مواضع هوشیاری او برای من کمی بیشتر از نگرانی بود. و او تنها کسی نیست که در حال حرکت روی قطار تمرکز حواس است.

محبوبیت ذهن آگاهی

به نظر می رسد ذهن آگاهی این روزها در همه جا وجود دارد و محبوبیت آن فقط در حال افزایش است. همه و همسایه همسایه در حال ورود به آن هستند! دانشمندان علوم اعصاب ، پزشکان ، مدیران شرکت ها ، استادان سبک زندگی … همه آنها از پتانسیل آن برای بهبود زندگی ما بوجد آمده اند.

 تحقیقات نشان می دهد که ذهن آگاهی می تواند به کاهش علائم مرتبط با سرطان ، بهبود تجربه زایمان ، کاهش استرس و افزایش همدلی و ترویج عادات غذایی سالم کمک کند. امروزه ، هرچه تعداد بیشتری از ما متخصصین بهداشت روان آن را در درمانهای خود گنجانیده ایم ، دشوار است که با یک درمانگر صحبت کنید بدون اینکه ظرفیت ذهن شما نسبت به این موضوع گسترش نیابد.

اما آیا فرصتی وجود دارد که همه ما کمی بیش از حد خود را فریب دهیم؟ آیا واقعاً ذهن آگاهی یک درمان خوب است؟

ذهن آگاهی چه هست و چه نیست؟

ابتدا بگذارید بگویم که من به عنوان یک فلسفه و یم فعالیت ، یک مروج بزرگ ذهن آگاهی هستم. من این را هم به عنوان یک دانشمند بالینی و هم به عنوان شخصی که هر روز ذهن آگاهی را تمرین می کند می گویم.

اما من برای چگونگی صحبت درباره ذهن آگاهی نیز اهمیت قائلیم. من نمی خواهم ذهن آگاهی مانند رقص زومبا یک مد زودگذر باشد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که در ادعاهای مربوط به کارایی آن اغراق کنیم. برای اینکه ذهن آگاهی به مردم کمک واقعی کند ، باید در فرهنگ ما جایگاه ثابتی داشته باشد و با درک صحیح از چه هست و چه چیزی نمی تواند باشد.

ذهن آگاهی (لزوما) مراقبه نیست

مراقبه یک فعالیت است ، کاری است که شما انجام می دهید. انواع مختلف مراقبه وجود دارد – برخی شامل تمرکز بر ریتم تنفس در دم و بازدم ، برخی شامل تصور کردن یک صحنه آرام ، برخی شامل تکرار مانترا است. معمولاً برای تمرین مراقبه باید وقت و مکانی آرام را در نظر بگیرید.

ذهن آگاهی اما بیشتر یک فلسفه است تا یک فعالیت. این یک ایده است؛ به سادگی بدون قضاوت در اینجا و اکنون باشید. برای تمرین ذهن آگاهی نیازی نیست که در یک زمان خاص خلوت باشید و یا یک رویه  را دنبال کنید. شما می توانید ماشین خود را بشویید ، یک میان وعده بخورید ، در پارک بدوید ، با سگ خود بازی کنید ، زیر دوش آواز بخوانید … همه این فعالیت ها را می توان با حضور کامل در لحظه به صورت ذهنی انجام داد.

البته قطعاً می توانید ذهن آگاهی را با استفاده از مدیتیشن تمرین کنید. یکی از مراقبه های مورد علاقه من تمرین تنفس ذهنی است. شما به راحتی نفس می کشید و بدون قضاوت به نفس خود توجه می کنید. این همه چیزی است که طول می کشد.

اما همه مراقبه ها ذهن آگاه نیستند. به عنوان مثال ، برخی از مراقبه ها تخیل شما را از طریق یک صحنه آرامش بخش هدایت می کنند. اما سفر ذهنی به جای حضور در اینجا و اکنون بر خلاف هوشیاری است. اگر فکر می کنیم تمرکز حواس همیشه به صورت نشسته با پای ضربدری و زمزمه یک مانتر باشد، کمتر مجال امتحان کردن داریم تا آن را بصورت یه خصیصه در آوریم.

ذهن آگاهی درمانی برای همه اختلالات روانی نیست

ذهن آگاهی در انواع روان درمانی ها و حتی گاهی اوقات در برنامه های افزایش کارایی گنجانده شده است. عناوین زیادی باعث می شود که به نظر برسد ذهن آگاهی اکسیر معجزه آسای تمام بیماری های ماست ، از بی انگیزگی تا اضطراب تا بی خوابی. ذهن آگاهی درمانی برای همه اختلالات روانی نیست. بسیاری از آزمایشات بالینی که نشان می دهد ذهن آگاهی کارا در درمان و بهبود نشانگانی مانند افکار غیر مفید یا بی انگیزگی است. اما این عناوین بیشتر تصویری کلی از مفهوم را میدهند تا یک راهکار کاربردی و مشخص .

بنابراین علاقه مندم ذهن آگاهی را به عنوان شروع یک رویه سالم  زندگی در نظر بگیرم، راهی برای ارتباط بدن و ذهن. به ای ترتیب در هنگام تجربه درد یا در مواجهه با تناقضات با خود مبارزه نخواهیم کرد.

ذهن آگاهی جایگزین توصیه های پزشک یا سایر روش های درمانی استاندارد نیست و نباید باشد

امیدوارم که دوست من از ناحیه انگشت شست آسیب دیده، دفعه بعد از مراقبتهای صحیح بهداشتی مانند مواد ضد عفونی کننده و داروهای درمان  زخم استفاده کند. اما من خیلی نگران آسیب های جزئی نیستم.  برای آسیب های شدید چه جسمی و چه روانی، ذهن آگاهی تنها راه چاره نیست!

برخی تحقیقات در مورد بهبود ذهن آگاهی وجود دارد که نشان می دهد این روش ها ممکن است برای افرادی که پس از آسیب دیدگی تحت توانبخشی فیزیکی قرار می گیرند مفید باشد. یادمان باشد ذهن آگاهی معجزه نمی کند؛ شما با ابرقدرت های خود ترمیم کننده ناگهان به سوپرمن تبدیل نخواهید شد. اما هنگامی که آسیب دیده اید ، ذهن آگاهی می تواند به شما در کنترل درد ، بهبود خلق و خو و کاهش خستگی کمک کند.

وقتی نوبت به شرایط جدی روانی می رسد، شواهد قدرتمندی  وجود دارند که نشان می دهند ذهن آگاهی می تواند علائم روان پریشی را کاهش دهد، اما این موارد بیشتر مرتبط با افزایش انگیزه و بهبود عملکرد روزانه می باشند، نه مصلا در مورد درمان اسکیزوفرنی.

ذهن آگاهی ضربه (trauma) را از بین نمی برد

مواجهه با ضربه هرگز آسان نیست. اگر تجربه یک اتفاق وحشتناک یا مورد سوء استفاده شدن در دوران کودکی را داشته باشید، می دانید که ضربه روحی روی بدن و ذهن شما جه اثراتی برجای می گذارد. حتی اگر به طور کامل دچار اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نباشید، ممکن است دچار مشکلاتی مانند همیشه احساس عدم امنیت، داشتن درد غیر قابل توضیح یا روان تنی، داشتن مشکل در کنترل احساسات یا اختلالات خواب  را تجربه کرده باشید.

خبر خوب این است که اقدامات مبتنی بر ذهن آگاهی می تواند علائم PTSD را کاهش دهد. خبر نه چندان خوب این است که کاهش علائم به معنای زدودن کامل تروما نیست. عمق جراحت ضربه آنقدر در ذهن عمیق است که حتی وقتی با بدن و احساسات خود بهتر ارتباط برقرار کنید به راحتی از بین نخواهد رفت.

برای برخی ، تمرین ذهن آگاهی حتی ممکن است باعث بازگشت فکری ناشی از ضربه شود. این بدان معنی نیست که افراد مبتلا به تروما نباید ذهن آگاهی داشته باشند. در واقع مکان خوبی برای شروع است. اما در نهایت ، کار با یک درمانگر متمرکز بر تروما که می تواند درمان های مبتنی بر شواهد مانند درمان پردازش-شناختی (CPT) را به شما ارائه دهد ، می تواند به شما کمک کند ذهن را با خیال راحت درگیر کنید.

ذهن آگاهی ابزاری برای وصله مشکلات جسمی ، ذهنی یا روحی نیست

به عنوان یک متخصص خواب ، من اغلب از بیماران می شنوم که می گویند وقتی نمی توانند به خواب روند ، برنامه های ذهن آگاهی را امتحان کرده اند. اما آنها همچنین به من می گویند این روش اغلب کارایی ندارد. مسئله این است که ذهن آگاهی ابزاری برای رفع آن نیست. این چیزی نیست که هر وقت بخواهید خراب شود ، شلاق بخورد. درعوض، این یک فلسفه زندگی کردن است.

بدن و ذهن شما باید یاد بگیرند که چگونه به مرور مراقب باشید – این آسان اصلا نیست! همانطور که با نسشتن روی کاناپه نمی نشینید انتظار قهرنان شدن در یک مسایقه ماراتن را ندارید ، نمی توانید بدون مراقبه ذهنی گدران وقت کنید و تنها وقتی دچار استرس، درد یا بی خوابی شوید متوقع اثربخش بودن ذها آکاهی باشید.

علاوه بر این، اگر برای شما ذهن آگاهی ابزاری است برای پیشگیری از مشکلات است، سخت در اشتباهید. ذهن آگاهی به ما می آموزد که همه تجربیات خود، از جمله تجربیات سخت را کاملاً حس کرده و بپذیریم. امید این است که رابطه ای اصیل با خود و محیط پیرامون خود برقرار کنیم، نه اینکه رو هر آنچه را دوست نداریم سرپوش بگذاریم.

ذهن آگاهی در مورد توجه است

به طور خلاصه ، ذهن آگاهی بسیار قدرتمند است. این می تواند یک اصل محکم برای خودآگاهی و آسایش روانی باشد. اما این همه مشکلات شما را حل نخواهد کرد و نگرشی است که باید پرورش یابد.

وقتی آن را به اصول خلاصه می کنیم، هوشیار بودن واقعاً فقط به معنای توجه به واقعیت از طریق حواس است. این به معنای تماشای برگها و گلها در هنگام عبور از پارک است. این بدان معناست که به جای تلاش برای نادیده گرفتن، به خود اجازه دهید همه  احساسات مثبت ومنفی خود را از قبیل خشم، ترس، شرم، شادی، عشق و غیره احساس نمایید. این به معنای چشیدن تمام و کامل غذایی است که میل می کنید به جای سرکشیدن به عنوان مثال کاسه سوپ روی میز در هنگام کار کردن است.

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-savvy-psychologist/202012/what-mindfulness-can-and-cant-do-us?amp

 

نام نویسنده مقاله: Jade Wu, Ph.D

نام مترجم مقاله : الهه یزدانفر

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!