WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

چه چیزی کودکان را شادتر می کند؛ هدایای مادی یا تجربیات؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که لذت بردن از هدایا با افزایش سن کودکان چگونه تغییر می کند. آیا تا به حال فکر کرده­اید که بچه ها چه نوع هدایایی را بیشتر به خاطر می آورند و از آن لذت می برند؟ تحقیقات اخیر پاسخ های قابل توجهی را ارائه می دهد. لان نگوین چاپلین[۱]، استاد دانشگاه شیکاگو و نویسنده مطالعه، زمینه را برای مطالعه تحقیقاتی با توصیف یک مکان دقیق برای جشن تولد ۶ سالگی پسرش ایجاد کرد.

“مهمانی با شادمانی زیاد[۲]” با ساختارهای بادی [۳]، نورپردازی با جلوه های ویژه ، بازی ها ، غذا و هر چیز دیگری که تجربه تولد یک عمر را تضمین کند ، کامل بود.  بعد از مهمانی ، چاپلین از پسرش پرسید که بهترین قسمت این مهمانی چه بود؟ او بدون تردید گفت: “همه هدایا!” لگوهای جنگ ستارگان او را بیش از هر چیز خوشحال کرد. واقعیت این است که کودکان ۶ ساله از هدایای مادی بیشتر از تجربیات خود خوشحال میشوند.

چاپلین و همکارانش چهار تحقیق با کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۷ ساله انجام دادند تا یاد بگیرند کودکان در چه سنی از تجربیات لذت بیشتری می برند تا هدایای مادی یا کالاها.  مطالعه تحقیقاتی آنها ، که در مجله بین المللی تحقیقات بازاریابی منتشر شده است ، از چارچوب رشد کودک برای درک چگونگی تسهیل این تغییرات با افزایش شناخت ، به ویژه حافظه کودک و توانایی درک وضعیت های عاطفی دیگران استفاده می کند. تاکنون ، تحقیقات در مورد مصرف کالاها در مقابل تجربیات به بزرگسالان محدود شده است. این همچنین اولین مطالعه برای بررسی چگونگی ارتباط تجارب کودکان با شادی است.

نحوه انجام مطالعات

دو مطالعه اول مطالعات میدانی بود که هر کدام بین ۷۴ تا ۸۴ کودک ۵-۱۶ ساله داشتند که در یک مدرسه هنرهای رزمی ثبت نام کردند. از کودکان خواسته شد که لیستی از ۱۶ کالای مادی و ۱۶ تجربه را که ممکن است به عنوان جایزه در برنامه آنها ارائه شود، انتخاب کنند. و همچنین از والدین خواسته شد که پیش بینی کنند که فرزندانشان کدام کالاها یا تجربیات را انتخاب می کنند.

در مطالعه سوم، ۵۶ کودک ۳ تا ۱۲ سال در مصاحبه های بدون ساختار و پایان باز (باز پاسخ ) شرکت کردند که می خواستند کشف کنند چه چیزی آنها را خوشحال می کند و چرا. آنها لیستی از کالاهای لوکس و تجربیات غیر ملموس ارائه دادند تا بچه ها با زبان خودشان بگویند که چه جوری احساس خوشحالی می کردند.

مطالعه چهارم دامنه سنی را در نوجوانان ۱۳-۱۷ ساله گسترش داد تا گزاره مطالعات قبلی را آزمایش کند که نشان می دهد کودکان بزرگتر ممکن است از تجارب بیشتر از کالاها خوشبختی بدست آورند. این مطالعه شامل اقدامات گسترده ای برای شادی بود و۲۴۰ کودک ۳ تا ۱۷ ساله در آن شرکت کردند.

نتایج مطالعه

با استفاده از روش های مختلف، این مطالعات ترکیبی، شواهدی را ارائه داد که کودکان خردسال بیش از کالاهای مادی از تجربیات خوشبخت نمی شوند.  در حقیقت ، عکس این درست است ، آیا کودکان به تجربه های خود نگاه می کنند یا تجربه های آینده را پیش بینی می کنند.

کودکان خردسال به وضوح نشان می دهند که کالاهای مادی به آنها لذت بیشتری می بخشد. با افزایش سن ، راه های کشف خوشبختی از طریق هدیه دادن کالاها یا تجارب نیز افزایش می یابد. لذتی که آنها از تجربیات می گیرند با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد ، در حالی که خوشبختی آنها از کالاهای مادی اینگونه نیست. در اواخر دوره نوجوانی ، لذتی که بچه ها از تجربیات می گیرند بیشتر از لذتی است که از کالاهای مادی می گیرند ، مانند جمعیت بزرگسال.

چگونه تحقیق تغییر خوشبختی کودکان از کالاها به تجربه را توضیح می دهد؟ 

برای پاسخ به این سوال مهم ، محققان این مطالعه نقاط مربوط به یافته های خود را به تحقیق در مورد رشد کودک پیوند دادند. آنها مهارتهای شناختی مهم مورد نیاز کودکان را قبل از اینکه بتوانند از اولویت کالاهای مادی بر تجربیات تغییر مسیر دهند ، کشف کردند. یک تجربه بسیار پیچیده تر از یک کالای مادی است. تجربیات انتزاعی هستند ، مقایسه آنها دشوار است و شامل تعاملات اجتماعی است.

برای درک کامل و بدست آوردن خوشبختی از تجربیات ، کودکان به پیچیدگی شناختی نیاز دارند. این پیچیدگی تفکر شامل درک بالاتر و مهارت های حافظه به اندازه توانایی ارزیابی تجربه های گذشته است – مهارت هایی که به طور کلی در کودکان خردسال رشد نمی کنند. به عنوان مثال حافظه برای یادگیری ضروری است و برای تأمل در تجربه لازم است. کودکان با افزایش سن و درک بهتر تجربیات خود ، در پیش بینی انواع تجربیاتی که باعث خوشبختی آنها در آینده می شود نیز بهتر می شوند. یکی دیگر از جنبه های رشد که خوشبختی را از تجارب زندگی پیش بینی می کند ، توانایی درک احساس دیگران است. از آنجا که تجارب غالباً شامل تعاملات اجتماعی است ، برای ارزیابی کامل تجربیات ، مهارتهای اجتماعی و عاطفی سطح بالاتری لازم است. برعکس ، لذت بردن از کالاهای مادی نیاز به تعامل اجتماعی کمی دارد یا اصلاً تعامل ندارد.

مفاهیمی برای والدین و هدیه دادن

درک این نکته مهم است که حتی کودکان خردسال نیز از تجربیات خود شادمان میشوند، حتی اگر به صورت گذشته­نگرانه[۴] به سمت کالاهای مادی گرایش پیدا کنند. فقط کافی است کودک را در دیزنی لند یا در یک جشن تولد تماشا کنید تا بدانید که آنها در لحظه احساس خوشبختی می کنند.  با این حال ، هنگامی که این رویداد گذشته است ، هدایای مادی یا سوغاتی که می توانند ببینند و لمس کنند ، بیشتر بر افکار آنها غلبه می کند. از دیدگاه رشدی ، توانایی بدست آوردن شادی از تجربیات زندگی برای خوشبختی و رفاه بزرگسالان حیاتی است. یکی از راه های ایجاد بنیادی سالم در دوران کودکی و نوجوانی ، تشویق جوانان به تأمل در تجربیاتشان است.

علاوه بر پرسیدن “بهترین قسمت مهمانی چه بود؟”  بخواهید  عمیق تر به تجربه نگاه کند و دیدگاه کودک را بخواهید. آنها در اون ساختاربادی بزرگنمایی شده چه احساسی داشتند ؟ چگونه نورپردازی با جلوه های ویژه تجربه را تغییر داد؟ کودک را تشویق کنید تصور کند دوستانش در مورد مهمانی چه احساسی دارند.  این نوع مکالمات به کودکان کمک می کند لحظاتی از تجربه های شاد را به خاطر بسپارند و آنها را برای آینده طرح کنند. والدین به کودکان و نوجوانان کمک می کنند هنگام شروع مکالمه های آگاهانه درباره هدایا ، از پاداش درونی هدیه دادن و دریافت آگاه شوند. 

[۱] . Lan Nguyen Chaplin

[۲] . cosmic bounce party

[۳] . inflatable structures

[۴] . retrospectively

نام نویسنده مقاله: دکتر ماریلین پریس-میشل

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-moment-youth/202012/what-makes-children-happier-material-gifts-or-experiences

نام مترجم مقاله : سمانه صومعلو

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!