WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

پیش بینی عاطفی چیست

پیش بینی عاطفی چیست؟

پیش بینی عاطفی، پیش بینی کننده این است که فرد در آینده چه احساسی خواهد داشت. محققان مدتهاست ایده پیش بینی در مورد آینده را به طور شناختی مورد بررسی قرار داده اند آیا فرد می تواند احساسات آینده خود را تخمین بزند. به عنوان مثال، آیا ازدواج با یک شخص خاص، باعث خوشبختی خواهد شد؟ یا اینکه حرکت به یک شهر خاص، باعث افزایش روحیه فرد می شود؟

روان شناسان نشان دادند که مردم درباره آنچه که آن‌ها را خوشحال می‌سازد با فیلتر حال حاضر، قضاوت می‌کنند. آن‌ها همچنین کشف کردند که چطور مردم در لحظه، احساساساتی را تجربه می‌کنند که آن‌ها را کور می‌کند و تصمیم می‌گیرند که تصمیم بگیرند. متاسفانه، افراد نمی‌توانند به درستی توضیح دهند که احساس آنها ممکن است در آینده چطور باشد درعوض، آنها تمایل دارند که میزان احساس مثبت یا منفی را در مورد شرایط مشابه در آینده پیش بینی کنند. به عنوان مثال؛ وقتی شخصی کالای خاصی مثل اتومبیل لوکسی را می خواهد، در واقع آن شخص شادی بسیار و طولانی مدتی را برای خود در آینده، پیش بینی می کند در حالی که با گذشت زمان، شادی داشتن آن ماشین از بین می رود.

بگذارید کمی بیشتر در مورد پیش بینی عاطفی و یکی از تعصبات خاصی که تجربه می کنیم توضیح دهیم؛ به آخرین باری که گرسنه بودید و برای خرید به سوپر مارکت رفته اید، توجه کنید؛ حال آن را  با زمانی مقایسه کنید که بعد از خوردن غذا به خرید از سوپر مارکت مشغول می شوید. آیا تجربیات و سبد مواد غذایی شما در این دو حالت یکسان خواهد بود؟ به طور معمول، وقتی گرسنه هستیم، پیش بینی می کنیم تمام هفته گرسنه باشیم، بنابراین بیشتر از حد معمول غذا می خوریم؛ برعکس، وقتی سیر می شویم، به شکل غیر واقعی معتقدیم که تمام هفته اینگونه احساس خواهیم کرد و دیگر به غذا احتیاج نداریم. بنابراین این الگو در ما شکل می گیرد که ما برای پیش بینی آینده خود به گذشته متکی هستیم.

روان شناسان این الگو را “حال گرایی” می نامد و ما فکر می کنیم این تعصب حال گرایی منجر به تعلل و تعویق  می شود. الان احساس خوبی نسبت به آینده خود دارم، بنابراین پیش بینی می کنم در آینده نیز احساس خوبی خواهم داشت. وقتی تعلل می کنیم، در واقع می خواهیم  از یک کار ناخوشایند یا مبهم جلوگیری کنیم. کنار گذاشتن این کار آزار دهنده، ما را از احساسات ناخوشایند مرتبط با آن نجات می دهد. حداقل در حال حاضر احساس بهتری می کنیم و به طور معمول، وقتی ما وظیفه خود را کنار می گذاریم، قصد جدیدی را در رابطه با کار برای آینده ایجاد می کنیم، مانند گفتن “فردا این کار را خواهم کرد.” بنابراین جای تعجب نیست، زمانی که قرار است ورزش کنیم اما آن را  به تعویق می اندازیم، احساسات مثبت کمتری تجربه می کنیم اما در عوض در مورد قصد جدیدی برای ورزش در آینده، روحیه ما بهبود یافته و احساسات مثبت بیشتری تجربه می کنیم، در نتیجه چه شما از آن به عنوان تعصب و چه فریب خود نام ببرید، واضح است که پیش بینی های ما در مورد آینده بیش از حد خوش بینانه است. در این شرایط اگر ما چنین قضاوت ضعیفی از نحوه احساس خود داشته باشند، بهترین راه برای پیش بینی احساسات مان در یک شرایط خاص، می تواند  صحبت با کسانی باشد که خود، این رویداد را تجربه کرده اند.

 

 

تیموتی پیچل ۲۰۱۹

تنظیم: دکتر زهرا جمشیدی فر

مشاور خانواده

 

نام نویسنده کتاب : تیموتی پیچل ۲۰۱۹

تنظیم: دکتر زهرا جمشیدی فر

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!