WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

قبل از اینکه به فشارهایی که بر روی این دوستان هست بپردازم، بهتره اول بگم TSبه کی میگیم.

TS مخفف Transgender هست که در فارسی به اون میگیم اختلال هویت جنسی. در ورژن جدید راهنمای تشخیص اختلال روانی یا همون DSM 5 اسم اختلال هویت جنسی به ملال جنسیتی یا Genderdysphoria تغییر کرده. برای سهولت کار از این به بعد من از همون اصطلاح TS استفاده میکنم چون شناخته شده تر و مصطلح تره.  اینجا ما با دوستانی روبرو هستیم که از جنسیت خودشون راضی نیستن و خودشون را متعلق به جنس مخالف می دونن، یعنی مثل اگر با بدن دختر به دنیا آمدن گرایش به داشتن هویت مردانه دارن، لباس های جنس مخالف رو میپوشن، شبیه جنس مخالف رفتار میکنن و تلاش میکنن جنسیت خودشون را با دارو و جراحی تغییر بدن. TS ها عاشق کسی میشن که از دسته جنسیتی است که با آن متولد شدن. در این مورد ما با هم جنسگرایی روبرو نیستیم. همجنس گراها با جنسیت خودشون هیچ مشکلی ندارن و تمایلی هم به تغییر جنسیت ندارن. البته در کشور ما به دلیل مسایل فرهنگی و مذهبی بسیاری از همجنس گراها به دلیل موارد ناهشیار یا حتی تابوهای فرهنگی بدون اینکه بدونن خودشون رو TS می دونن. برای همین برای تشخیص اینکه شما TS هستید یا گرایش جنسی متفاوتی دارید حتما باید با یک متخصص مشورت کنید و ارزیابی های دقیق را انجام بدید. TS ها در کشور ما مراحلی را برای رسیدن به تطبیق جنسیت باید طی کنن. دوره های طولانی روانکاوی، مراجعه همزمان به روانپزشک، متخصص غدد گاهی متخصص زنان و زایمان و …! تا در نهایت که طول درمان تمام شد وارد پروسه قانونی مجوز جراحی و تطبیق جنسیت بشن. از سختی های این دوران نگم براتون.! برای همین در طی دوره انتقال، این دوستان به حمایت اجتماعی بسیار زیادی نیاز دارن نه نگرش انتقادی و قضاوتی.

حالا با توجه به این مقدمه، برسیم به فشار ها، استرس ها و پریشانی روانی ای که این دوستان تجربه میکنن. تحقیقات نشون داده  وقتی TS باشی سلامت روان به خطر میافته و مشکلات متعددی خواهی داشت، البته که چیز عجیبی نیست، فشار بسیار زیادی را از طرف خانواده، دوستان و جامعه تجربه میکنن. علاوه براینها کارهایی که طی دوره انتقال انجام میدن مثل درمان هورمونی و حتی روان درمانی و پروسه جراحی فشار روانی زیادی میسازه. TS ها یا افرادی که جنسیت سیال دارند، اقلیت جامعه را تشکیل میدن. در اکثریت پژوهشهایی که طی یک دهه ی گذشته انجام شده زنان یا مردان TS دچار مشکلات روانی- اجتماعی بسیاری زیادی اند. در واقع ملال جنسیتی، افسردگی، خودکشی و وسواس از جمله مشکلات رایجی است که این دوستان باهاش دست و پنجه نرم میکنند. این روزهای محور بسیاری از پژوهش ها کاهش یا تعدیل مشکلات روانشناختی افراده.

چه عواملی در کاهش مشکلات روانشناختی موثر است؟

در آمریکا یک پژوهشی انجام شده که ۳۳۰ نفر از TS ها را بررسی کرده. که تو این پژوهش نشان داده شد که شرکت کننده ها از ۹۰ درصد جمعیت کشور علایم اضطراب و افسردگی بیشتری دارند. هم این تحقیق هم نحقیق های قبلی نشون داد که انگ اجتماعی، فشار های جنسیتی و محدودیت ها و تبعیض های جنسی بر این میزان از هیجان منفی اثر گذاره. البته که این بر پریشانی و آزار و اذیت ها باهم مرتبط اند ولی نمی تونیم بگیم یکی از این ها دال بر دیگریه.

یک تحقیقی به بررسی اثرات احتمالی و بالقوه حمایت خانواده، احساس ارتباط داشتن با جامعه TS ها، سواد جنسیتی (توانایی تشخیص نحوه اثر گذاری نرم های جنسیتی جامعه و سرکوب جنسیت) و فعالیت های جامعه TS (طرفداری از جمعیت TS) پرداخته. همانطور که انتظار میرفت وقتی خانواده حمایت می کرد پریشانی و فشار روانی کمتری بر روی افراد حاکم بود. اما نکته ای قابل پیش بینی نبود این بود که هر چی فعالیت اجتماعی در جامعه TS بیشتر می شد و هر چقدر سواد جنسیتی افزایش پیدا میکرد، این پریشانی و فشار روانی بیشتر میشد. توضیحی که در این پژوهش دادند اینطور بود که چون این افراد با تبعیض ها، محدودیتها و تعصبات اجتماعی بیشتر روبرو میشن و هدف قرار میگیرن برای همین فشار و رنج بیشتری را تجربه میکنن. وقتی بیشتر در معرض این انگ های اجتماعی باشی یا خسته و فرسوده میشی که باعث میشه ترس های درونی بیشتر بشه و یا فعالیتشون در این جمعیت ها بیشتر میشه و با قدرت بیشتری مقابله می کنن. نویسنده این مقاله اینطور نتیجه گرفته که وقتی ما حمایت اجتماعی داشته باشیم، فشار روانی کمتر، سلامت روان بیشترداریم. تبعیض های اجتماعی کمکی به حفظ سلامت و ارتقای جامعه نمیکنه و اوضاع را بدتر میکنه. ی نتیجه من اضافه کنم در خصوص خانواده هایی که بچه های TS دارن، مخالفت شما کمکی به تغییر تصمیم فرزندتون نمیکنه فقط فشار روانی را بیشتر میکنه و ممکنه باعث بشه تصمیم های اشتباه تری بگیرن اما حمایتتون امکان فکر کردن عاقلانه تر و انتخاب درست تر را بهشون میده.

پس از دوره انتقال و تطبیق جنسیت

یک تحقیق دیگه که روی بازهم ۳۰۰ نفر از TS ها انجام شد نشان داد که کسانی که هورمون درمانی شدند و جراحی تطبیق جنسیت را انجام دادن در مقایسه با کسانی که میخوان جراحی کنن ولی هنوز موفق نشدن، رضایت بیشتری از بدن خودشون دارن. هر چه قدر هم زمان بیشتری گذشته بود، رضایت بیشتری داشتند. وقتی این دوستان قصد تطبیق جنسیت دارن اما با موانع مالی، حمایتی، مراقبتی و حتی مشکلات روانشناختی مثل اضطراب، افسردگی و وسواس روبرو هستند بعد از عمل هم ممکنه نارضایتی بیشتری داشته باشن. و تطبیقشون با زندگی واقعی و مشکلاتشون، بعد از عمل هم به زمان بیشتری نیاز داره.

خط آخر

این دو تا مقاله نشان دهنده اهمیت زیاد حمایت از ts هاست. مسیله های بسیار زیادی در این حوزه به خاطر بحث برانگیز بودنش هنوز بدون جواب مونده و پژوهشی در این زمینه ها کار نشده. اما آیا تغییر جنسیت سن مشخصی داره؟ در جامعه ما امکان اقدام قانونی بعد از ۱۸ سالگیه. جهت گیری های جنسی و عاشقانه انها موضوع مهمیه؟ معلومه که مهمه چون فرآیند و زندگی جنسی این دوستان بر هویت آنها اثر متقابل داره. سلامت روان آنها در دوره انتقال، قبل و بعدش چطور می تونه کمترین آسیب رو ببینه؟ معمولا وقتی یک مراجع ts  پیش من میاد همیشه با خودم و اون میگم همه چی که سخته بیا اینجا با هم چونه تغییر جنسیت نزنیم، اوضاع رو بررسی کنیم و وحشت نرسیدن به جنسیت دلخواه رو نداشته باشیم. اون وقتی می تونیم هر چی که باعث نرسیدن به هدف یا تجدید نطرت میشه را با فکر بازتر بررسی کنیم. و چیزی که دیدم اینه که انقدر فشار اجتماعی زیاده که حداقل در جامعه ما قبل و بعد عمل این دوستان نیاز به یک دیوار دفاعی محکم برای حفظ سلامت روانشون دارن، هدف من از نوشتن این مقاله این بود که بگم به جای جنگ و مقابله، انکار، تمسخر و هر چیز دیگری حمایت گر بودن را یاد بگیرید و اگر نمی تونید حامی باشید لطفا مانع نباشید. اگر از اعضای درجه یک هستید بدونید که مخالفت شما آسیب بیشتری به کسی که دوستش دارید میزنه و شما خودتون برای مواجهه با این موقعیت و حمایت مناسب و عاقلانه نیاز به مشورت با یک متخصص در این حوزه دارید و شما دوستان ts ای که میاید تو اتاق درمان سعی نکنید درمانگرتون را به آنچه که میخواید متقاعد کنید همراه با درمانگر یک سفر اکتشافی را برای شناخت درست و تصمیم مناسب شروع کنید. این تصمیم یک تصمیم بی بازگشته. لطفا فقط به متخصص های رسمی و قانونی در این زمینه مراجعه کنید و یادتون باشه مراجع ذی صلاح در کشور ما انگشت شمارند.

 

 

https-hd.unsplash.comphoto-1463104264350-ec39e9ccd74b.png

منابع Institute of Medicine. (2011). The health of lesbian, gay, bisexual, and transgender people: Building a foundation for better understanding. Washington, DC: The National Academies Press. Valente, P. K., Schrimshaw, E. W., Dolezal, C., LeBlanc, A. J., Singh, A. A., & Bockting, W. O. (2020). Stigmatization, resilience, and mental health among a diverse community sample of transgender and gender nonbinary individuals in the U.S. Archives of Sexual Behavior. doi:10.1007/s10508-020-01761-4 Staples, J. M., Bird, E. R., Gregg, J. J. & George, W. (2020) Improving the gender-affirmation process for transgender and gender-nonconforming individuals: Associations among time since transition began, body satisfaction, and sexual distress, Journal of Sex Research, 57, 375-383, doi:10.1080/00224499.2019.1617829

توضیحات
3-4.png

تهیه و تنطیم: منصوره خلیلی

توضیحات

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!