WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

نگذاریم کودکان نژاد پرستی کنند

این روزها، اختلاف طبقاتی و تبعیض نژادی در کشور و خارج از کشور و در میان مهاجرینی که مجبور به ترک وطن هستند بسیار مشهود است. ما در حال تجربه آگاهی بیشتر از نژادپرستی هستیم که تجربه زندگی را برای همه ما تضعیف می کند. قتل های برونا تیلور، احمد آربری، جورج فلوید و بسیاری دیگر، همراه با اعتراضاتی که از آن زمان تاکنون در سراسر جهان انجام می شود، نشان از ضرورت فوری تغییر در آگاهی و رفتار جمعی ما دارد که بهتر از کودکی در ما شکل بگیرد.

نوزادان، تفاوت رنگ پوست را در سه ماهگی تشخیص می دهند. تا سن دو سال و نیم، کودک می تواند تعصبات نژادی را مشاهده و یاد بگیرد. در چهار یا پنج سالگی، آنها می توانند تعصب آشکار نشان دهند و یا بخاطر رنگ پوستشان احساس تبعیض کنند.

ده نکته برای آموزش نژاد، تبعیض و اختلاف طبقاتی به کودکان

  • این مساله از خود شما شروع می شود. مهمترین ابزار آموزش ضد نژاد پرستی رفتار شماست. آیا با نژادها یا افراد از طبقه خاصی راحت تر هستید؟ کودک شما تفاوت های ظریف در زبان و رفتار بدن شما را مشاهده می کند. به نگرش ها و رفتارهای خود توجه داشته باشید و کاری کنید تا با افراد یک نژاد نسبت به رفتارهای دیگر به همان اندازه گرم، صبور و قابل احترام باشد.
  • دنیای فرزندتان را گسترش دهید. برای اطمینان از اینکه فرزندتان تنوع زمینه، رنگ، گرایش جنسی، وضعیت اقتصادی مذهب و عقاید سیاسی را تجربه کند، کاری را انجام دهید. در مورد اختلافاتی که مشاهده می کنند، صادقانه و گشاده باشید. “بله، پوست آن پسر رنگی متفاوت از مال شماست”. “مردم رنگ ها و شکل ها و اندازه های مختلف زیادی دارند، مگر نه؟” کمبودهای موجود در محیط خود را با کتاب، فیلم و تجربیاتی که شامل طیف گسترده ای از افراد است، تکمیل کنید.
  • با صحبت کردن در مورد نژاد و نژادپرستی راحت باشید. آموزش نژاد، مثل آموزش جنسی، برای برخی والدین پر استرس است. بنابراین شما می توانید با خواندن و گفتگو با بزرگسالان دیگر در مورد آنچه می خواهید بگویید، سؤالاتی را که ممکن است انتظار داشته باشید و چگونگی پاسخگویی شروع کنید.
  • از جایی که فرزند شما در آن قرار دارد، شروع کنید. اگر کتابی را با هم خوانده اید یا ویدئویی را مشاهده کرده اید که مباحث نژادپرستی را معرفی می کند از آنها بخواهید که به شما بگویند درباره آن چه فکر می کنند. موضع خود را قبول داشته باشید و موضع کودک خود را قضاوت نکنید.
  • به آرامی عمل کنید. سعی نکنید همه چیز را یکباره به او بفهمانید. سؤالات فرزندتان را هنگام ارائه، در سطح و پیچیدگی موردنظر برای آنها، پاسخ دهید. آنها را در معرض رسانه ها و موقعیت هایی قرار دهید که افراد متنوعی را تجربه می کنند. در مورد دنیای اطراف خود با او بحث کنید، اما موضوع را بیش از حد سخت یا پیچیده نکنید.
  • روی موارد مثبت تمرکز کنید. با فرزند خود در سطحی که برای آنها معنی دارد، صحبت کنید. به آنها بگویید که چقدر خوب است که بسیاری از مردم در اعتراضات و اقدامات دیگر شرکت می کنند و به ایجاد تغییر کمک می کنند. در مورد پیچیدگی و وسعت وضعیت صادق باشید، اما به آنها کمک کنید که با گامهای کوچکی که هر شخص انجام می دهد، بدانند که چگونه تغییرات اتفاق می افتد. هر فردی می تواند تغییری کوچکی ایجاد کند که مهم است.
  • نژادپرستی را در جایی که می بینید به چالش بکشید. حتی اقدامات ظریف و ظاهراً بی ضرر، می توانند از نژادپرستی حمایت کنند. درست همانطور که فمینیست های اولیه کلیشه های رسانه ای زنان را به چالش می کشند، برای والدین ضد نژادپرستانه مهم است که کلیشه های اطراف ما را به چالش بکشند. هنگام برخورد با آنها در رسانه و زندگی واقعی با فرزند خود، به تفاوت های نژادی در شغل و درآمد اشاره کنید. موضوعات عدالت را برجسته کنید.
  • در مورد فشار همسالان بحث کنید. ما در سالهای اخیر چیزهای زیادی در مورد ضد زورگیری آموخته ایم. همین دروس را می توان در مورد ضد نژادپرستی نیز به کار برد. به کودک خود کمک کنید که در برابر نژادپرستی ایستادگی کند، چه خودش هدف این تبعیض باشد چه نباشد. در مورد اثر تحمیل کننده صحبت کنید، (گاهی همسالان تلاش می کنند که حرف و ایده خود را به کودک ما تحمیل کنند) به فرزندتان نشان دهید که چرا صحبت کردن در برابر بی عدالتی که در زندگی روزمره با آنها روبرو می شوند، مهم است.
  • به فرزندتان کمک کنید تا متحد شود. از فرزند خود بپرسید که چگونه می تواند در زندگی با دیگران متحد شود.
  • مدافع برنامه های ضد نژاد پرستی در مدرسه باشید. والدین، طرفداران موثری برای برنامه های ضد زورگویی در مدرسه هستند. بنابراین همین مساله می تواند تاثیر مهمی بر فعالیت های ضد نژاد پرستی که در مدرسه کودک شما اجرا می شود، داشته باشد.

 

ترجمه و تنظیم: عاطفه نوراللهی

نویسنده: دونا متیوس ۲۰۲۰

روان شناس کودک و نوجوان

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!