WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

اختلالات اضطرابی

اختلالاتی هستند که ویژگی مشترک همه ی آنها ترس مفرط و اضطراب و ناهنجاری های رفتاری مرتبط با این علائم است.ترس واکنش هیجانی به خطری واقعی است و اضطراب حس پیش بینی خطرات آتی است .

یکی  از جنبه های بسیار جالب اختلالات اضطرابی تعامل ظریفی است که میان عوامل وراثتی و محیطی مولد این اختلالات وجود دارد و به طور قطع می توان گفت که برخی ژن های غیر طبیعی زمینه ساز حالت های اضطرابی بیمار گون هستند .

اضطراب جزئی طبیعی از زندگی ماست اما زمانی که در طولانی مدت و بیش از حد تجربه شود و موجب اختلال در عملکرد گردد آسیب زا خواهد بود لذا موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و در خوردن و خوابیدن و سبک زندگی سالم اختلال بوجود می آورد ،که در کودکان  چهار هفته و در افراد بزرگسال  حد اقل باید شش ماه ادامه یابد .

 

انواع اختلالات اضطرابی

اختلال وحشت زدگی

در اختلال پانیک فرد تجربه ای از اضطراب را به صورت حمله مطرح میکند  و نگرانی دائمی نسبت به بروز حملات دارد و احساسی شبیه به مرگ را تجربه میکند.

 

اختلال اضطراب فراگیر

این افراد نگرانی مفرط در حوزه های مختلف دارند و به علائم جسمی مانند بی قراری و احساس تشویش و خستگی زودرس و تحریک پذیری  دچارند.

 

اختلال اضطراب اجتماعی

 فرد مبتلا نسبت به تعاملات  اجتماعی و موقعیت هایی که ممکن است توسط دیگران زیر نظر قرار گرفته شده و تجزیه و تحلیل شود مضطرب و بیمناک است  مانند ملاقات با غریبه ها و سخنرانی کردن.

 

اختلال گذر هراسی

 فرد اضطراب چشمگیر حداقل در دو موقعیت از پنج موقعیت زیر را داشته باشد :

 استفاده از وسایل نقلیه عمومی 

بودن در فضاها ی باز( مراکز خرید )

بودن در فضاها ی بسته (سینما )

ایستادن در صف یا جاهایی شلوغ

تنها ماندن خارج از خانه

 

اختلال هراس اختصاصی

به معنی ترس افراطی از یک موضوع یا موقعیت خاص است. چند نوع مجزا از هم دارد ؛ هراس از حیوانات (فکر میکنند که صدمه ای به آنها وارد خواهد شد مثلا سگی آن ها را گاز خواهد گرفت ) ، هراس از محیط طبیعی (فوبی از طوفان ) ، هراس از خون ، و نوع موقعیتی آن  مثلا فوبی از ماشین .

  • منبع : راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی DSM-5

تلخیص : مینا حسنی

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!