WhatsApp Image 2019-07-04 at 16.29.59

آنچه که باید به عنوان مراقبین بیماران مبتلا به سرطان دانست

مسئله سرطان امروزه در سطح جهان و از جمله در کشور ما از مهم ترین مسایل سلامت به شمار می رود . با توجه به اینکه بیماری سرطان تمام جنبه های مختلف زندگی فرد بیمار و مراقبین آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد سلامت روانی و جسمی مراقبین بیماران مبتلا به سرطان نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی بیماران ایفا می کند. در این مقاله به بررسی نقش و وظایف مراقبین می پردازیم.

مراقبین چه کسانی هستند و چه کارهایی انجام می دهند؟

ما در اینجا در مورد مراقبینی  صحبت می کنیم که بدون دستمزد و پاداش مراقبت های جسمی و عاطفی بیماران مبتلا به سرطان را انجام می دهند که ممکن است همسر ، شریک زندگی ، یکی از اعضا خانواده یا دوستان بیمار باشند . که غالبا برای مراقبت از بیمار شان آموزش های تخصصی نمی بینند ولی گاهی اوقات کلید نجات زندگی فرد مبتلا به سرطان هستند . مواردی که مراقبین به فرد مبتلا به سرطان می توانند کمک کنند عبارتند از: خرید مواد غذایی ، تغذیه ، دادن دارو ، شستشو لباس ، تمیز کردن خانه ، پرداخت صورت حساب ، حمایت های عاطفی ، مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات ، مدیریت مشکلات بیماری در خانه ، تصمیم گیری برای زمان مراقبت های بهداشتی یا مراجعه به پزشک هنگام بروز مشکلات جدید

تمام این وظایف برای مراقبین نیاز به وقت و هزینه دارد . همچنین  سلامتی و رفاه مراقبین را تحت تاثیر قرار می دهد . اما اغلب آن ها کار هایی که لازم است را انجام می دهند و در ادامه در سکوت رنج می برند . گاهی خوشحال می شوند که سلامتی فرد بیمار را بالا تر از سطح سلامتی خود قرار می دهند و عشق مراقبین به فرد بیمار باعث ایجاد انرژی و انگیزه در زمان های سخت می شود . وظایف مراقبین بیمار مبتلا به سرطان بسیار سخت و طاقت فرسا ست و ممکن است روزها و ماه ها و سال ها به طول بیانجامد بنابراین کیفیت زندگی مراقبین مبتلا به سرطان از اهمیت زیادی برخوردار می شود .

 کیفیت زندگی مراقبین

یکی از عوامل استرس زا ، ابتلا  یکی از اعضای خانواده به سرطان است که به عنوان یک عامل پر استرس، سیستم خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد، در نتیجه کیفیت زندگی مراقبین در ابعاد روانی – اجتماعی و عملکردی دستخوش تغییر میشود و از آنجایی که اعضای خانواده بیماران مبتلا به سرطان، نقش مهمی در مراقبت و بهبود کیفیت زندگی بیمار خود ایفا می کنند، لازم است برای انجام هرچه بهتر این نقش، اعضای خانواده به عنوان مراقب از سلامت روانی و جسمی مطلوبی برخودار باشند. به حداقل رساندن کیفیت زندگی مراقبین، هدف اولیه مراقبت است.

شارپ و همکاران  (۲۰۰۵) عوارض منفی که بر کیفیت زندگی مراقبین تأثیر می گذارد را مورد بررسی قرار دادند و سلامت مراقبین را در چهار سطح کلی سلامت جسمانی، سلامت هیجانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی طبقه بندی کردند.

سلامت جسمانی : مراقبت بیماران مبتلا به سرطان علاوه بر بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی – عروقی، علائم عمومی مانند اختلال اشتها، اختلال خواب، درد و خستگی را نیز گزارش کردند.

بسلی  و همکاران (۲۰۱۱) در پژوهشی که بر سلامت مراقبین بیماران مبتلا به سرطان سینه که ۳ سال از تشخیص بیماری بیمارشان نیز می گذشت، انجام دادند، گزارش کردند که بیش از نیمی از مراقبین تغییرات منفی در شیوه ی زندگی خود داشتند. آنها معتقد بودند که ۷۰ درصد مراقبین افزایش وزن، ۸۰ درصد مصرف پایین میوه و سبزیجات، ۳۷ درصد مصرف نوشیدنی های الکلی و ۱۰ درصد مصرف دخانیات داشتند .

سلامت هیجانی : سلامت روانی و پیامدهای منفی آن، یکی از موضوعات مورد بحث می باشد با این حال برای حمایت از این افراد برنامه ریزی های حمایتی مناسب انجام نگرفته است. بیماری سرطان کارکرد خانواده و مراقبین را مختل کرده و مشکلات عمده ای از قبیل پریشانی، اضطراب و افسردگی را افزایش می دهد. اضطراب، نگرانی، پریشانی، افسردگی، خشم، غم، خستگی و استرس پس از سانحه به عنوان مهمترین پیامدهای روانشناختی بیماری سرطان شناخته شده است

یکی از مشکلات قابل توجه مراقبین بیماران مبتلا به سرطان پریشانی هیجانی است. مطالعات طولانی نشان میدهد، زمانیکه مراقبین خانوادگی، پریشانی بالایی دارند، در سازگاری طولانی مدت با بیمار نیز دچار مشکل می شوند در مراقبین، با اضطراب و پریشانی بالا، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده که این تغییرات منجر به بروز خشم و عصبانیت می شوند.

سلامت معنوی : در برخی مطالعات ارتباط مثبت بین معنویت و سلامت روان در بین مراقبین بیماران مبتلا به سرطان مطرح شده است. مراقبینی که از حمایت های معنوی در طول بیماری استفاده کردند احساس مثبت بهتر و استرس کمتری را تجربه کردند. بنابراین مراقبین از معنویت به عنوان راهی برای مقابله با استرس و پایین آمدن سطح افسردگی خود استفاده کردند.  

معنویت در میان مراقبین در طول درمان، توسط تیم مراقبتهای سلامتی به ندرت به چشم می خورد. کیم و همکاران (۲۰۱۱) نشان دادند که مراقبینی که طی دو سال پس از تشخیص و در طول درمان بیماری، از سطح بالایی از معنویت برخودار بودند، رشد شخصی و افزایش مفهوم زندگی بالاتری نسبت به بقیه مراقبین داشتند

سلامت اجتماعی : مراقبین ممکن است به مسائل مربوط به سلامت اجتماعی، حمایت از دوستان و دیگر اعضای خانواده، متخصصان مراقبت های بهداشتی نیاز داشته باشند. انسجام و حمایتهای عاطفی در خانواده نقش مهمی در سلامت اجتماعی افراد ایفاء می کنند.

خانواده هایی که دسترسی بیشتری به حمایت های اجتماعی دارند، بهتر می توانند با شرایط موجود مقابله کنند (باربارا گیون، چارلز گیون و پائولا شروود ، ۲۰۱۲).

با توجه به پیامد های روان شناختی بیماری سرطان و تحت تاثیر قرار گرفتن بیماران و مراقبین افراد مبتلا ، نقش مداخلات روان شناختی از اهمیت بالای برخوردار است .

REFERENCES

American Cancer Society. (2013). What you need to know as a cancer caregivers. Hpp://www.cancer.org

Barbara,A. Given,Charles,W. Given,Sherwood. (2012). The challenge of quality cancer care for family caregivers. Seminars in Oncology Nursing,vol 28, No 4(November), 2012: pp 205-212.

نام مترجم مقاله : ندا سادات رضوی

تمام حقوق مادی ومعنوی سایت متعلق به کلینیک روانشناسی یاریگر است

error: محتوا محافظت شده است !!